Kolombiya tüm Arjantinli diplomatların sınır dışı edileceğini duyurdu

Kolombiya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Milei'nin Başkan Petro hakkında “kabul edilemez” açıklamalarda bulunduğu belirtilirken, tüm Arjantinli diplomatların sınır dışı edileceği duyuruldu.

Açıklamada, Başkan Petro'nun Kolombiya halkının “özgür iradesi” sayesinde demokratik bir şekilde seçildiği hatırlatılarak, şöyle denildi: “Arjantin cumhurbaşkanının açıklamaları sadece milletimizin güvenini zedelemekle kalmadı, aynı zamanda demokratik olarak seçilmiş vatandaşların onurunu da zedeledi. “. Başkan Petro.” ifadesine yer verildi.

Milei, CNN röportajında ​​Petro hakkında şunları söyledi: “Katil bir terörist olan birinden fazla bir şey bekleyemezsiniz.” Sözlerini kullandı.

Yerel basında çıkan haberlere göre Kolombiya, Dışişleri Bakanlığı'nın sınır dışı kararını diplomatik kanallardan Arjantin Büyükelçiliğine iletecek.


İki lider arasındaki gerginlik aylar öncesine dayanıyor

Arjantin Devlet Başkanı Milei'nin ülkesinin seçim kampanyası sırasında “sosyalist ve komünist” politikacılara yönelik sert açıklamaları, Petro'nun “Hitler'in sözleriyle” karşılaştırıldı.

Milei'nin 19 Kasım 2023'te ikinci tur başkanlığı kazanmasının ardından bir açıklama yapan Petro, sonucu “üzücü” olarak nitelendirdi.

Petro'nun Milei'yi eski Arjantin diktatörü Jorge Videla ve eski Şili askeri diktatörü Augusto Pinochet'ye benzetmesi de ikili arasında gerginliğe neden oldu.

Arjantin Devlet Başkanı Milei'nin Başkan Petro'nun “Kolombiya'yı mahveden cani bir komünist” olduğunu söylemesinin ardından Kolombiya, 27 Ocak'ta Buenos Aires büyükelçisini “istişare” için ülkeye çağırdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir