İzmir'de 6'dan fazla deprem üretebilecek 25'e yakın fay var! – Cumhuriyet'ten Son Dakika Türkiye, Ege Haberleri

İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi ve Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi (DAUM) Müdürü Doç. Dr. Ökmen Sümer, İzmir'de 6'dan fazla deprem üretebilecek 25'e yakın fay bulunduğunu belirtti. İzmir'in son büyük depremini 1688 yılında yaşadığını söyleyen Doç. özellikle İzmir fayından rahatız. 1688 depremi İzmir fayı Uzunada fayında olmuşsa İzmir fayı için sıra gelmiş demektir. Çünkü bu fay üzerinde tespit edilen son deprem 1510 yıl öncesine, 178 yılına kadar uzanıyor. Bu nedenle İzmir fayına dikkat edilmesi gerekiyor” dedi.

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi (DAUM) Müdürü Doç. Dr. Ökmen Sümer, İzmir'i etkileyebilecek fayların kara ve deniz üzerindeki etkileri hakkında bilgi verdi. Son 20 yıla değinen Doç. Ökmen Sümer, şunları söyledi: “2002 ve 2004'te başlayan, sadece İzmir'de değil, Ege'de yani Türkiye'nin batı kıyılarında da başlayan bir süreç var. Gökova Körfezi'nde sismik fırtınayla başlayıp Bodrum'da devam eden bir süreç var. 2017’de ve bildiğiniz gibi 2020’de İzmir depremi ve “2022’deki Buca depremiyle birlikte kuzeye doğru ilerleyen bir hareket var. Bu da özellikle kuzeyde deprem beklediğimiz faylarda strese neden oluyor. Bu her hatanın eşit şekilde etkileneceği anlamına gelmiyor” dedi.

“İZMİR'DE 6'DAN FAZLA DEPREM OLABİLECEK 25'E YAKIN HATA VAR”

Doç. Dokuz Eylül Üniversitesi'nin yaptığı çalışmalarla hangi aksaklıkların nasıl etkilendiğini az çok ortaya koyduğuna dikkat çekti. Dr. Sümer, “Şimdi hangi faylar tehlikelidir? Öncelikle tehlikesiz olanlardan bahsedelim. İzmir'de 6'dan fazla deprem üretebilecek faylar var. Gülbahçe fayı, Yağcılar fayı. Tuzla Fayı'nın güney kesimi tarihi dönemlerde depremler üretmiştir. Yani MS 1389, 1040, 47'de en son 2005 yılında Doğan Bey'de yaşadık, özellikle güneyinde 5.9 büyüklüğünde depremler yaşadık. Gülbahçe faylarını kolay faylar olarak değerlendiriyoruz, çünkü Ege'nin tamamına baktığımızda buradaki fayların yaklaşık 1500-2 bin yılda bir deprem ürettiğini görüyoruz. Yağcılar ve Tuzla, dolayısıyla orada çok büyük bir sismik risk beklemiyoruz.”

İZMİR'İN SUÇLUĞUNU GÖSTERDİ

İzmir Fayı'na dikkat çeken Doç. Dr. Ökmen Sümer, şunları söyledi: “İzmir fayında iki senaryomuz var. İzmir son büyük depremini 1688'de yaşadı. Ama bu deprem İzmir fayının Balçova bölümünde mi oldu, yoksa vurdu mu bilmiyoruz. hem Pınarbaşı segmentiyle birlikte, o zaman İzmir fayına özel “1688 depremi Uzunada fayı üzerinde olmuşsa sıra İzmir fayına gelmiş demektir. Çünkü bu fay üzerinde tespit edilen son deprem 1510 yıl önce meydana gelmişti. 178. Bu nedenle İzmir Fayı'na dikkat edilmelidir.”

'ÖNCE PELVİS ÇALIŞTIRILMALI'

Nelere dikkat edilmesi gerektiğini anlatan Doç. Dr. Ökmen Sümer, şunları söyledi: “İki şey çok önemli. Deprem ne zaman ve ne kadar büyük olacak? Bu sorular önemli. Ama öncelikle deprem olsa da olmasa da ilk yapmamız gereken şey şu; Bunu yapmak için ilköğretimden başlayarak ikinci ve daha önemlisi, mikrobölgeleme çalışmalarının geniş alanlarda yapılması bizi geriye düşürebilir. Yapmamız gereken geniş veri alanlarından jeobilimsel veriler toplamaktır. Dolayısıyla odaklanabileceğimiz yerlerde mikrobölgeleme çalışmaları yapacağız. Dolayısıyla başta Kasıyaka ve Mavişehir olmak üzere Konak gibi geniş alanlarda jeobilimsel veriler elde etmek gerekiyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir