İzmir'de 4 gün protesto ve gösteri yasağı

Kamuoyunda Kobani davası olarak bilinen ve 18'i tutuklu 108 kişinin yargılandığı “6-8 Ekim Terör Olayı Davası”, dün yapılan 83'üncü duruşmanın ardından karara bağlandı.

Mahkeme aralarında Selahattin Demirtaş'ın da bulunduğu çok sayıda kişiye hapis cezası verdi.

Davaya ilişkin açıklanan kararın ardından İzmir Valiliği, kentte 4 gün süreyle gösteri ve eylemlerin yasaklandığını duyurdu.

İzmir Valiliği'nin resmi internet sitesinde yer alan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Terör örgütüne destek veren kişi veya kişilerin ilimizde farklı yerlerde bir araya gelerek terör örgütü PKK/KCK'yi ve elebaşı Abdullah Öcalan'ı öven eylemlerde bulunmaları, terör örgütü PKK/KCK'nin can ve mal güvenliğini olumsuz etkileyecek eylemlerde bulunmaları mümkündür. vatandaşlar.” Hukuk dışı süreçler yaşanabilir, karşıt gruplar birleşebilir.” Bunun da istenmeyen olaylara yol açabileceği düşünülüyor.

Milli birlik ve beraberliğimizi zedeleyecek tahrik edici eylemleri önlemek, milli güvenliği, kamu düzeni ve güvenliğini yeniden tesis etmek, Cumhuriyetin temel niteliklerini ve Devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü korumak amacıyla, olası hukuka aykırı eylemlerin önlenmesi ve üzücü olayların önlenmesi, ayrıca mala zarar verebilecek ciddi bozulma belirtilerinin mevcut olduğu dikkate alınarak, can güvenliğinin sağlanması amacıyla kamu düzeninin ve güvenliğinin normal yaşamı kesintiye uğratması veya kesintiye uğratması amaçlanmaktadır. ve mülkiyet, kişisel dokunulmazlık, tasarruf güvenliği ve kamu refahı;

6662 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununun 17 ve 19'uncu maddeleri hükümleri uyarınca. 2911 sayılı İl İdaresi Kanununun 11 inci maddesi. 5442; “Demokratik siyasette ısrar edelim!” Halkın dayanışması ve birleşik mücadeleyle, açık alanda yapılabilecek her türlü toplantı ve gösterilerle, toplu karşılama ve uğurlama törenleriyle, basın açıklamalarıyla, oturma eylemleriyle, gösterilerle, çadır kurmalarla, o gün için imza kampanyalarıyla kumpasların üstesinden geleceğiz. 6-8 Ekim. Terör olayı, stant açılışı, anma töreni, festival, konser, eğlence, oyun, gösteri vb. İl merkezi ve İzmir ilçeleri dahil olmak üzere tüm il sınırları (coğrafi alan-il merkezi, ilçeler/emniyet ve jandarma sorumluluk alanları) içindeki tüm bu eylem ve etkinlikler, 16.05.2024 saat 17.30'dan itibaren 19.05.2024 tarihinde saat 23.59'a kadar gerçekleştirilecektir. yasak kararı 4 (dört) gün önce verildi.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir