İsrail'in ana silah tedarikçileri kimler ve hangi ülkeler onların ihracatını engelledi?

İngiltere, İsrail'in önemli bir tedarikçisi değil ve İsrail'e doğrudan silah tedarik etmiyor. ABD, Ortadoğu'daki en yakın müttefikinin açık ara en büyük silah tedarikçisidir. Almanya, 2019-2023 yılları arasında İsrail'e askeri yardımın yüzde 30'unu sağladı.

REKLAM

ABD, yedinci ayında yaklaşık 35.000 Filistinlinin ölümüne yol açan Gazze'de Hamas'a karşı savaşta İsrail güçleri tarafından kullanılan ağır silahlar ve zırh delici bombalar da dahil olmak üzere İsrail'e çok sayıda silah sevkiyatını askıya aldı.

Başkan Joe Biden, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun Washington'un itirazları üzerine Gazze'nin Refah kentine kara operasyonu başlatma kararına yanıt olarak bu adımı attığını belirterek, “Bu bölgede çok sayıda savunmasız insan var” dedi.

ABD, Orta Doğu'daki en yakın müttefikinin açık ara en büyük silah tedarikçisidir. Washington'u, kısmen “Nazi Holokost'unun kefaretini ödeyen” Almanya ve İtalya takip ediyor.

Kanada ve Hollanda ise, Gazze'de “uluslararası insani hukuka aykırı olarak sivil kayıplara ve yaşam alanlarının tahrip edilmesine neden olabilecek şekilde kullanılabileceği” gerekçesiyle İsrail'e silah sevkiyatını durdurdu.

Peki İsrail'in ana silah tedarikçileri kimler ve hangi ülkeler ihracatlarını durdurdu?

Amerika Birleşik Devletleri

ABD'li yetkililere göre, İsrail'e askıya alınan silah sevkiyatının 1.800'ü 907 kiloluk, 1.700'ü ise 500 kiloluk bombadan oluşuyor.

ABD'li bir yetkili, kararın “907 kiloluk bombaların nihai kullanımı ve bunların yoğun kentsel ortamlarda (Refah gibi) yaratabileceği etkiler” konusundaki endişelerden kaynaklandığını söyledi.

2016 yılında, Başkan Barack Obama'nın görev süresi boyunca İsrail ve ABD, on yıllık dönemi (2018-2028) kapsayan 38 milyar dolar değerinde askeri yardım için bir mutabakat zaptı imzaladı.

Tel Aviv ile Washington arasındaki anlaşma, İsrail'e 10 yıl içinde 33 milyar doları askeri finansman ve 5 milyar doları füze savunması finansmanı dahil olmak üzere toplam 38 milyar dolar yardım sağlıyor.

Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü'nün (SIPRI) mart ayında yayınladığı rapora göre İsrail, 2019-2023 döneminde askeri yardımının yüzde 69'unu ABD'den aldı.

İsrail aynı zamanda şimdiye kadar yapılmış teknolojik açıdan en gelişmiş savaş uçağı olarak kabul edilen F-35 savaş uçağının ilk uluslararası operatörüdür.

İsrail, 75 adet F-35 satın alma sürecinde ve geçen yıl itibarıyla 36 adet aldı ve bunların parasını ABD'nin yardımıyla ödedi.

Benzer şekilde ABD, 2006 yılında Lübnan merkezli Hizbullah'la yapılan savaştan sonra geliştirilen Demir Kubbe kısa menzilli füze savunma sisteminin geliştirilmesi ve silahlandırılması konusunda İsrail'e yardım sağladı.

ABD, önleyici füzelerini geliştirmesine yardımcı olmak için defalarca İsrail'e yüz milyonlarca dolar gönderdi.

Ayrıca Washington, İsrail'in 100 ila 200 km mesafeden fırlatılan roketleri vurmak üzere tasarlanmış “David's Sling” hava savunma sisteminin geliştirilmesini de finanse etti.

Almanya

Almanya'nın İsrail'e savunma ihracatı yetkileri, 2023'te bir önceki yıla göre neredeyse on kat artarak 326,5 milyon avroya yükseldi ve Berlin, 7 Ekim'den bu yana ihracat izinlerini öncelik haline getirdi.

Alman haber ajansı dpa'ya göre Berlin, İsrail'e esas olarak hava savunma sistemleri ve iletişim ekipmanı bileşenleri sağlıyor.

İhraç edilen silahlar arasında 3 bin portatif tanksavar silahı ile 500 bin otomatik ve yarı otomatik ateşli silah mühimmatı yer alıyor. DPA, ihracat lisanslarının çoğunun kara araçları ve silahların geliştirilmesi, montajı, bakımı ve onarımına yönelik teknolojilere verildiğini söyledi.

REKLAM

SIPRI verilerine göre Almanya, 2019-2023 yılları arasında İsrail'e askeri yardımın yüzde 30'unu sağladı.

İtalya

Dışişleri Bakanlığı'ndan bir kaynak 9 Mayıs'ta Reuters'e verdiği demeçte, ABD ve Almanya ile birlikte İsrail'in en büyük üç silah tedarikçisinden biri olan İtalya'nın Gazze'deki savaşın başlamasından bu yana yeni ihracat izinlerini askıya aldığını söyledi. Kaynak, “Her şey durdu, son siparişler Kasım ayında teslim edildi” dedi. dedi.

İtalyan yasalarına göre, savaşta olan ve uluslararası insan haklarını ihlal ettiğine inanılan ülkelere silah ihracatı yasaktır.

İtalya Savunma Bakanı Guido Crosetto Mart ayında yaptığı açıklamada, Roma'nın İsrail'e silah ihraç etmeye devam ettiğini, ancak silahların Gazze'de sivillere karşı kullanılmamasını sağlamak için kontroller yapıldıktan sonra bu ülkeye yalnızca önceden imzalanmış siparişlerin teslim edildiğini söyledi.

Aralık ayında İtalya, İsrail'e 2022'nin aynı ayına göre üç kat daha fazla 1,3 milyon avro değerinde silah gönderdi.

REKLAM

SIPRI raporuna göre İtalya, 2019-23'te İsrail'e helikopterler ve deniz topları da dahil olmak üzere askeri yardımın yaklaşık %1'ini sağladı.

İngiltere

Yaygın inanışın aksine İngiltere, İsrail'in başlıca tedarikçilerinden biri değil. Londra hükümeti İsrail'e doğrudan silah sağlamıyor. Bunun yerine satış yapacak firmalara ihracat lisansı veriyor. Bunlar genellikle F-35 jetleri gibi ABD tedarik zincirlerinden gelen bileşenler biçimindedir.

Geçtiğimiz yıl (2023) İngiltere, İsrail'e 42 milyon £ (52,5 milyon $) değerinde savunma ekipmanı satması için ihracat lisansı verdi. Bu lisanslar mühimmat, insansız hava araçları, hafif silah mühimmatları ile uçak, helikopter ve saldırı tüfeği parçalarını kapsıyordu.

Başbakan Rishi Sunak Perşembe günü parlamentoya yaptığı konuşmada, İngiltere'nin İsrail'in insani hukuka bağlılığına ilişkin tavsiyeleri periyodik olarak gözden geçirdiğini belirterek, İngiltere'nin dünyadaki en zorlu ruhsatlandırma kontrol rejimlerinden birini uyguladığını savundu. Sunak, “İhracat lisansı konusunda son incelemeden sonra bu durum değişmedi” dedi. dedi.

Sol muhalefet partileri, Gazze'de artan sivil kayıpları nedeniyle hükümete ihracat lisanslarını iptal etmesi ve silah ihracatının devam edebileceği değerlendirmesine varmak için kullanılan hukuki tavsiyeleri kamuoyuna yayınlaması çağrısında bulundu.

REKLAM

Var

Kanada hükümeti 20 Mart'ta yaptığı açıklamada, 8 Ocak'tan bu yana İsrail'e silah ihracatını engellediğini ve bunun Ottawa, silahların insani hukuka uygun şekilde kullanıldığına ikna olana kadar devam edeceğini söyledi.

Uluslararası insan hakları örgütlerinin verilerine göre Gazze'de İsrail'in bombardımanı ve kara saldırıları sonucu ölenlerin çoğunluğu (%70'den fazlası) sivillerden oluşuyor.

Kanada, 7 Ekim Hamas saldırısından sonra en az 21 milyon dolar değerinde yeni satış yapılmasına izin verdi; bu rakam, bir önceki yıl verilen izinlerin değerinden daha fazla.

Hollanda

Hollanda hükümeti, temyiz mahkemesinin bomba parçalarının insani hukuku ihlal edecek şekilde kullanılma riski bulunduğuna karar vermesinin ardından Şubat ayında envanterinden İsrail'e F-35 jet parçaları sevkiyatını durdurmuştu. Hükümet karara itiraz ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir