İsrail güçleri 7 Ekim'den bu yana Batı Şeria'da yaklaşık 8 bin kişiyi tutukladı.

Filistinli Esirler Derneği ve Filistin Kurtuluş Örgütü'ne bağlı Esirler ve Kurtarılmış Kişiler Heyeti'nin ortak açıklamasında, İsrail askerlerinin işgal altındaki Batı Şeria'nın çeşitli yerlerinde baskın ve yıkımlarını sürdürdüğü bildirildi.

İsrail askerlerinin son 24 saatte işgal altındaki Batı Şeria'da 30 Filistinliyi tutukladığı, bu kişiler arasında serbest bırakılan iki eski tutuklunun yanı sıra gazeteci Ema Hariş'in de bulunduğu bildirildi.

Açıklamada, gözaltıların Kudüs, Ramallah, El Halil, Beytüllahim, Tubas, Cenin, Kalkilya ve Eriha şehirlerinde yoğunlaştığı, İsrail güçlerinin Ramallah'ta da çok sayıda Gazzeli işçiyi tutukladığı belirtildi.

Son tutuklamalarla birlikte İsrail'in Gazze'ye yönelik şiddetli saldırılarını başlattığı 7 Ekim'den bu yana işgal altındaki Batı Şeria'da gözaltına alınan Filistinli sayısının 7 bin 990'a çıktığı bildirildi.

İsrail güçlerinin baskın yaptığı bölgelerde altyapı ve mülklere zarar verdiği, Filistinlileri dövdüğü ve kötü muamelede bulunduğu iddia edildi.

İsrail ordusunun Gazze Şeridi'ne saldırı başlattığı 7 Ekim 2023'ten bu yana işgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs'te Filistinlilere yönelik gözaltılar, baskınlar ve saldırılarda artış yaşanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir