İşin sırrı makyajda! Ustanın börek usulü Güllaç tarifi…

Güllaç ayrılıyorSüt, şeker ve gül suyunun birleşiminden oluşan eşsiz bir lezzet sunar. Ceviz, antep fıstığı gibi dolgu malzemeleriyle zenginleştirilen Güllaç, ramazan ayının manevi atmosferine uygun alternatif bir tatlı olarak öne çıkıyor.Ramazan ayının vazgeçilmez tatlısı Güllaç'ın tarif ipuçlarına da değinen tatlı ustası Timur Duman, şeker seviyesi konusunda uyardı ve şunları söyledi: sütün sıcaklığı.

Ramazan ayının gelişiyle birlikte on bir ayın padişahı tatlı Güllaç bir kez daha sofralardaki yerini aldı. Hafif olması nedeniyle iftar sonrası rahatlıkla yenilebilen bir tatlı olan Güllaç hakkında yaygın yanlış inanışlardan bahseden tatlı ustası, Güllaç'ın nasıl hazırlanacağına dair bazı ipuçlarına değindi. Ramazan ayında Osmanlı saray mutfağında sıklıkla tüketilen lezzetten bahseden tatlı ustası Timur Duman, sütün sıcaklığının iyi ayarlanması gerektiğini söyledi. Sütün çok sıcak olması halinde tatlının tadının ve şeklinin bozulabileceğine dikkat çeken Duman, şöyle konuştu: “Sütü kaynattıktan hemen sonra tatlıyı hazırlamaya başlamak hatadır. “Güllaç sütün ısınmasını bekledikten sonra hazırlanırsa tatlının lezzeti ortaya çıkar” dedi.

“ŞEKER ORANI İYİ AYARLANMALI”

Güllaç tatlısının nasıl hazırlanacağına dair tavsiyeler veren tatlı ustası Timur Duman, en önemli tavsiyenin sütün sıcaklığı ve şeker miktarı olduğunu söyledi. Tatlının içeriğinin vatandaşların damak zevkine göre değiştiğini belirten Duman, şöyle konuştu: “Güllaç yufkası hazır olarak bize geliyor ve biz de o yufkayla tatlımızı hazırlıyoruz. Tatlı tepsisi için 3 litre süt ekliyoruz, şekeri ekleyip kaynatıyoruz. Kaynadıktan sonra ısınmasını bekliyoruz, tek tek ıslatıp tepsiye diziyoruz ve vatandaşın tercihine göre ceviz, fındık veya fıstık ekliyoruz. Bu tatlının en önemli püf noktası şeker oranını ve süt sıcaklığını iyi ayarlamaktır. Süt çok sıcakken dökülürse hamur macunlaşıp kötüleşecektir. Çok soğuk süt eklersek hamur sütü çekmeyecek ve tadı yine de kötü olacaktır. Aldığımız hamur hazır olduğu için nişasta ile yapılıyor ve lezzetli oluyor. Tatlıyı hazırlarken genellikle içindekileri üstüne koyuyoruz. Meyvelerle süslemek güzel oluyor.Çilek, nar, kivi, incir gibi çeşitli meyvelerle süsleyebilirsiniz. Vatandaşlar Ramazan ayında Güllaç'ı diğer tatlılara göre daha hafif olduğu için tercih ediyor.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir