İnternetin ilk arama motoru Archie geri döndü – Son Dakika Bilim Teknoloji Haberleri

Google, kullanıcıların internette arama yapma şeklini değiştirmek için üretken yapay zekayı kullanırken, birçok kişi arama motorlarında zamanı geri alabilmeyi diliyor. Bir YouTube kanalı sayesinde kullanıcıların dilekleri gerçek oluyor gibi görünüyor. Belki o kadar geriye gitmek istemiyoruz ama internetin ilk arama motoru Archie geri döndü ve çalışıyor.

ARCHIE'NİN SON KOPYASINI BULDULAR

Donanımhaber'in haberine göre The Serial Port adlı kanal, muhtemelen Archie'nin var olan son kopyasını bulmayı başardı. Yalnızca en son kopyayı bulmakla kalmadılar, aynı zamanda arama motorunu (archie.serialport.org) çevrimiçi hale getirdiler. Araç, onlarca yıl önce var olan çok sayıda sunucuya kıyasla şu anda yalnızca bir sunucuyu barındırıyor, ancak kullanıcılar anonim FTP sitelerinden yaklaşık 30.000 dosya bulup indirebiliyor.

İlk olarak Alan Emtage tarafından 1989 yılında McGill Üniversitesi'nde öğrenciyken yaratılan Archie, aslında internetin ilk yankılarından biriydi. Bilindiği gibi, World Wide Web'in ortaya çıkmasından önce İnternet, büyük ölçüde kullanıcıların dosya alabileceği FTP sunucularından oluşuyordu ve bu, dosya ve sunucuların tam adlarının bilinmesini gerektiriyordu. Tabii içerik miktarı arttıkça bir şeyler bulmak da giderek zorlaştı.

Ancak ilk piyasaya sürülmesinden sonraki birkaç ay içinde Archie o kadar popüler hale geldi ki, dünya çapında birden fazla sunucu arasında veri aktarımı yapan FTP kullanıcılarının her yerde kullandığı bir araç haline geldi. Ancak 1990'ların ortasından sonra World Wide Web'in ve Alta Vista, Yahoo ve Google gibi yeni nesil arama motorlarının ortaya çıkmasıyla Archie'nin modası geçmeye başladı. Arama motorunun en son sürümü 1996 yılında piyasaya sürüldü.

Search Purple'ın geliştirilmesi 1990'ların sonunda durduruldu ve Emtage, Archie'yi yalnızca 9.000 $ karşılığında 2003 yılında dağılan Bunyip Bilgi Sistemleri'ne sattı. Bu bilgilerden de görebileceğiniz gibi, Archie'yi hayata geri döndürmek inanılmaz derecede zor bir işti. Sonunda ekip her yeri aradıktan sonra Archie'nin bilinen son kopyasını Varşova Üniversitesi'nde buldu.

Seri Bağlantı Noktası yalnızca Archie'nin son çalışan sürümünü (3.5 beta) kurtarmakla kalmadı, aynı zamanda belgelerini yayımladı ve Sun SPARCstation 5'te gerçek bir Archie sunucusunu çalıştırmaya başladı. FTP, modern İnternet'te kayboluyor olsa da, bazıları hala onu faydalı bulabilir. Web sitelerinde gezinmeye gerek kalmadan belirli dosyaları indirme.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir