Helsinki Üniversitesi İsrail üniversiteleriyle bazı anlaşmaları askıya aldı

Finlandiya'daki Helsinki Üniversitesi'nin kararı, İsrail üniversiteleriyle işbirliğinin sona ermesine karşı bir aydan fazla süren öğrenci protestolarının ardından geldi.

Üniversiteden yapılan yazılı açıklamada, İsrail üniversiteleriyle öğrenci değişim anlaşmalarının “sivil kayıplar ve Gazze'de kötüleşen insani durum nedeniyle” askıya alındığı belirtildi.

Açıklamada İsrail üniversiteleriyle “araştırma işbirliklerinin” devam edeceği belirtiliyor.

Açıklamada ayrıca üniversitenin Gazze'deki yüksek öğretim kurumları ve araştırma merkezlerinin yeniden inşasına katkıda bulunmaya kararlı olduğu vurgulandı.

Öte yandan Filistin yanlısı gösterilerin organizatörlerinden Vilja Hermansson, Finlandiya kamu yayıncısı YLE'ye yaptığı açıklamada, kararı eleştirerek, “araştırma işbirliğinin devam etmesi Helsinki Üniversitesi'nin ilkelerine aykırıdır. İsrail üniversitelerinin bölgedeki soykırıma ortak olduğu temelinde.”

Finli öğrenciler 6 Mayıs'tan bu yana Helsinki Üniversitesi'nin ana binası önünde protesto gösterileri düzenliyor ve üniversitenin İsrail eğitim kurumlarıyla tüm öğrenci değişim anlaşmalarını ve araştırma işbirliklerini sona erdirmesini talep ediyor.

Granada Üniversitesi İsrail eğitim kurumlarıyla ilişkilerini askıya aldı

İspanya'nın güneyindeki Endülüs bölgesinde faaliyet gösteren Granada Üniversitesi, İsrail üniversiteleri ve kurumlarıyla bilimsel ve teknik işbirliklerine son vermişti.

Barışa, insan haklarının korunmasına ve halklar arasındaki işbirliğine “kesin bağlılığını” yineleyen Granada Üniversitesi, kararının üniversitenin “demokrasinin teşviki ile ilgili faaliyet ve projelere üniversite topluluğunun katılımını teşvik etme kararlılığını” yansıttığını söyledi. tüzük ve etik kurallarında öngörüldüğü şekilde eşitlik, sosyal adalet, barış ve katılım.” güçlendirdiğini söyledi

Ayrıca İsrail'deki Bal-Illan Üniversitesi ve Tel-Aviv Üniversitesi ile imzalanan öğretim ve yaz okulu anlaşmalarının feshedildiği, yeni akademik iş birliği anlaşması ve projesine girilmeyeceği açıklandı.

7 Ekim'den sonra İsrail'in Gazze'yi işgal etmesi

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları, 7 Ekim 2023'te “Filistinlilere ve Mescid-i Aksa başta olmak üzere kutsal değerlere yönelik devam eden ihlallere yanıt verme” motivasyonuyla İsrail'e karşı kapsamlı bir saldırı başlattı. “

İsrail, 7 Ekim saldırılarında 1.200 İsraillinin öldüğünü, 5.132 kişinin yaralandığını açıkladı.

İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda en az 15.103'ü çocuk ve 9.849'u kadın olmak üzere 35.647 Filistinli öldürüldü, 79.852 kişi de yaralandı.
Enkaz altında hâlâ binlerce kişinin öldüğü söylenirken sivil altyapı da tahrip ediliyor, insanların sığındığı hastaneler ve eğitim kurumları hedef alınıyor.

İsrail ordusu, Gazze Şeridi'ne yönelik saldırıların başladığı 7 Ekim'den bu yana 282'si kara işgali sürecinde olan 630 askerinin öldüğünü duyurdu.

Çatışmada 24 Kasım 2023'te 4 gün süren ve daha sonra 3 gün daha uzatılan “insani duraklama” sırasında 81 İsrailli ve 240 Filistinli tutuklu karşılıklı olarak serbest bırakıldı. Öte yandan İsrail binlerce Filistinliyi gözaltına almaya ve hapsetmeye devam ediyor.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs'te 7 Ekim 2023'ten bu yana İsrail askerlerinin ve yasadışı Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 514 Filistinli hayatını kaybetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir