Hangi ülkeler Filistin'i devlet olarak tanıyor?

Filistin Yönetimi'ne göre, Birleşmiş Milletler'in 193 üyesinden 137'si şu anda kendi devletlerini tanıyor. Avrupa Birliği'nde İspanya, İrlanda, Malta ve Slovenya yakın zamanda benzer önlemler alacaklarının sinyalini verdi.

REKLAM

İsrail'in 7 Ekim saldırısından bu yana Gazze'de yürüttüğü savaş, dünya çapında Filistin devletinin tanınması yönündeki çağrıları yeniden canlandırdı.

Son olarak İspanya, İrlanda, Malta ve Slovenya “şartlar uygun olduğunda” Filistin'i tanımaya hazır olduklarını açıkladı.

Filistinliler ayrıca Birleşmiş Milletler'e (BM) tam üye olmak için yeniden başvuruda bulundu. Filistin Yönetimi'ne göre, Birleşmiş Milletler'in 193 üyesinden 137'si şu anda kendi devletlerini tanıyor.

Ancak bunlar Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Avustralya, Japonya ve çoğu Batı Avrupa ülkesini kapsamamaktadır.

Yaser Arafat devlet ilan etti

Dönemin Filistin lideri Yaser Arafat, 15 Kasım 1988'deki Birinci İntifada sırasında tek taraflı olarak başkenti Kudüs olan bağımsız bir devlet ilan etti.

Cezayir'deki Filistin Ulusal Konseyi toplantısında bu duyurunun yapılmasının ardından Cezayir, bağımsız bir Filistin devletini resmi olarak tanıyan ilk ülke oldu.

Birkaç hafta içinde aralarında Türkiye, Hindistan, Arap dünyasının büyük bölümü ve Orta ve Doğu Avrupa'daki bazı ülkelerin de bulunduğu düzinelerce ülke aynı yolu izledi.

2010'un sonlarında ve 2011'in başlarında, Orta Doğu barış sürecinin krizde olduğu bir dönemde, aralarında Arjantin, Brezilya ve Şili'nin de bulunduğu birçok Güney Amerika ülkesi Filistin'e desteklerini açıkladı.

O dönemde İsrail'in işgal altındaki Batı Şeria'da Yahudi yerleşim birimleri inşa edilmesine yönelik geçici yasağı kaldırma kararı, Filistinlilere verilen bu desteğin temel nedeniydi.

BM Genel Kurulu'ndan tarihi adım

Filistinliler 2011'de Birleşmiş Milletler'e tam üyelik için kampanya yürüttüler; ancak bu girişim başarısız oldu. 31 Ekim'de Birleşmiş Milletler kültür ajansı UNESCO, Filistinlileri üyeliğe kabul etti.

Bu karara tepki olarak ABD ve İsrail, Paris merkezli kuruma sağlanan fonları askıya aldı.

İsrail ve ABD 2018'de UNESCO'dan tamamen ayrıldı; Washington geçen yıl tekrar geri dönmeye karar verdi.

Kasım 2012'de Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda yapılan oylamada Filistinlilerin statüsü “üye olmayan gözlemci devlet” statüsüne yükseltildi. Filistin bayrağı ilk kez New York'taki Birleşmiş Milletler'de göndere çekildi.

Üç yıl sonra Uluslararası Ceza Mahkemesi de Filistin'i taraf devlet olarak kabul etti.

İsveç, Filistin'i tanıyan ilk Batı Avrupa ülkesi oldu

Avrupa Birliği'ne katılmadan önce Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Kıbrıs, Polonya ve Romanya Filistin'i devlet olarak tanıyordu.

Ancak 2014 yılında Birliğe katıldıktan sonra İsveç, Batı Avrupa'da bir Filistin devletini tanıyan ilk AB üyesi oldu.

Büyük bir Filistin topluluğuna sahip olan İsveç'in bu adımı, İsrail'in ilhak ettiği Doğu Kudüs'te aylarca süren çatışmaların ardından geldi.

Karara sert tepki gösteren dönemin İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman, İsveçlilere “Ortadoğu'daki ilişkilerin IKEA'nın kendi kendine monte ettiği mobilyalardan çok daha karmaşık olduğunu” söyledi.

REKLAM

Avrupa'da yeni hamle

Gazze'de ölümlerin arttığı ve kıtlığın yaşandığı bir dönemde AB ülkeleri Filistin'in devlet olarak tanınması çağrılarına başladı.

İrlanda, Malta ve Slovenya liderleri, 22 Mart'ta İspanya Başbakanı Pedro Sanchez ile yaptıkları ortak açıklamada, “koşullar uygun olduğunda” Filistin'i tanımaya hazır olduklarını söylediler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir