“Gazze'de hangi hastalara öncelik vereceğimize karar vermek zorunda kalıyoruz”

İsrail'in yoğun saldırı ve ablukası altındaki Gazze'de görev yapan Lockyear, sahada gördüklerini anlattı.

Lockyear, Gazze'de bulunduğu süre boyunca MSF personelinin bulunduğu birçok hastaneyi ziyaret ettiğini söyledi.

Lockyear, Gazze Şeridi'nin kuzeyinde, yaralı hastalarla dolu olan ve MSF'nin de desteklediği Endonezya hastanesini ziyaret ettiğini söyledi.

Lockyear, sabah saatlerinde Gazze Şeridi'nin merkezindeki Aksa Şehitleri Hastanesi'ni ziyaret ettiğini ve önceki gece hastane çevresinde yoğun bombardıman yaşandığını söyledi.

Hastanenin çok zor koşullar altında hizmet vermeye çalıştığını kaydeden Lockyear, şunları kaydetti: “Hastane morgundan çıkan cesetler gerçekten dehşet verici bir manzaraydı. Hastanede dolaşırken ayaklar altında ezilmemeye çok dikkat etmelisiniz. Yaralı hastalar koridorların iki yanında yatarak ameliyat ve tedavi bekliyor, hastane tamamen dolu ve “Hastalara öncelik verip vermememiz gerektiğine karar vermemiz gerekiyor. Bu korkunç bir durum” dedi.


“Gazze'de artık konuşulacak bir sağlık sistemi kalmadı”

Lockyear, Gazze'deki sağlık durumunun felaket olduğunu vurgulayarak, Gazze'de konuşulacak bir sağlık sisteminin kalmadığını vurguladı.

Bu dönemde ziyaret ettiği hastanelerin “inanılmaz derecede dolu” olduğuna dikkat çeken Lockyear, kritik hastalara öncelik verilmesi gerektiğini söyledi.

Lockyear, “Gazze'nin kuzeyinde kuşatma içinde kuşatma var. Orada olup biteni anlamak, görmek son derece zor.”

Lockyear, MSF sağlık ekiplerinin Nasser hastanesi de dahil olmak üzere kuzey Gazze'ye birçok ziyarette bulunduğunu ve hastanenin çevresinin tamamen tahrip edildiğini söyledi.

Lockyear, “Kuzey Gazze'deki sağlık durumu ve yetersiz beslenmeyle ilgili endişeler tarif edilemez” dedi.


“Gazze Şeridi'ne hava yardımının bırakılması bir başarı öyküsü değil”

Aralarında MSF'nin de bulunduğu birçok kuruluşun sahada yardım sağlamaya çalıştığını kaydeden Lockyear, Birleşmiş Milletler Yakın Doğu'daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı'na (UNRWA) güvendiğini ve bu örgütün insani müdahalenin omurgasını oluşturduğunu söyledi. Gazze'de.

Lockyear, Gazze'deki tüm kuruluşların mümkün olduğunca birlikte çalıştığını vurgulayarak, şöyle konuştu: “Hepimiz inanılmaz derecede dar, manipüle edilen ve korkutulan bir ortamda çalışıyoruz. Tıbbi bakım açısından ihtiyaç duyulanın ancak çok küçük bir kısmını karşılayabiliyoruz. ” kritik öneme sahip hizmetler, gıda, yakıt ve su” dedi.

Gazze Şeridi'ne yardım ulaştırmanın farklı, dağıtmanın ise farklı zorlukları olduğuna dikkat çeken Lockyear, şöyle konuştu: “Yardımları havadan Gazze Şeridi'ne yönlendirmek bir başarı hikayesi değil. Hava yardımı inanılmaz derecede etkisiz ve her zaman bir yöntem olarak kullanılmalıdır. son çare aracı.”

Lockyear, yardımların yeterli miktar ve kalitede bölgeye ulaşmadığını kaydetti.

Gazze'de son dönemde yaşanan açlık haberlerinin sürpriz olmadığını vurgulayan Lockyear, şöyle konuştu: “Kadın ve çocukların özellikle yetersiz beslenmeden açıkça acı çektiğini gördüm. Bu gerçek. Gazzeliler yetersiz beslenme durumuna alışkın değil. Çünkü yetersiz beslenenlerin tedavisine başvuruyorlar.” çocuklar, kadınlar ve erkekler.” Bunun için de kadromuzu yeniden eğitmemiz gerekiyor” dedi.


“Refah'a karadan saldırı felaket olur”

Lockyear, Güney Afrika Cumhuriyeti'nin İsrail'e karşı 29 Aralık 2023'te Uluslararası Adalet Divanı'na sunduğu “soykırım davası” kapsamında alınan tedbirlerin “ölümleri önlemek” ve “insani yardım sağlamak” olduğunu hatırlattı. Alınan tedbirler arasında ayrım gözetmeksizin insanların öldürülmesi ve yardım sağlanmasının da yer aldığını, kısıtlama ve engellemelerin devam ettiğinin altını çizdi.

Lockyear, Gazze Şeridi'nin güneyindeki Refah şehrine yapılacak kara saldırısının “kesinlikle felaket” olacağını ve bölgedeki nüfus yoğunluğunun son derece yüksek olduğunu vurguladı.

Lockyear, savaştan önce Refah'a arabayla 10 dakika süren yolculuğun artık 1 saate kadar çıktığını belirterek, yolculuk sırasında kimseye zarar vermemek için çok yavaş gitmenin gerekli olduğunu söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir