Filistinli Mahkumlar Derneği: İsrail hapishane hastanesindeki tıbbi ihmal, işkence ve kötü muamele

Filistinli Tutsaklar Derneği'nden yapılan yazılı açıklamada, Tel Aviv'in güneyindeki Ramla Cezaevi'ne bağlı hastanede Filistinlilere karşı işlenen suçlara ilişkin bilgi verildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “(Filistinliler) tıbbi suçlara, işkenceye ve istismara maruz kalıyor. Allah'ın rahmetini beklemekten başka çareleri yok. Ya kaderlerinin bir tecellisi olarak hayatta kalacaklar, ya da mağdurlar listesine dahil edilecekler.” ” ve (İsrail) işgalinin suçları”. ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, hasta Filistinlilerin tutulduğu hastane koşullarının sağlıksız olduğu ve hayatlarının tehlikede olduğu belirtildi.

Açıklamada, cezaevi yönetiminin Filistinlilere yönelik “sağlık hizmetlerini durdurma kararı aldığı” belirtilerek, “Gazze Şeridi'nde vurulan ve işkence gören Filistinlilerin Ramla Cezaevi'ne bağlı hastaneye kaldırıldığı” bilgisi yer alıyor.

İsrail ordusunun Gazze Şeridi'ne saldırı başlattığı 7 Ekim 2023'ten bu yana, Gazze'de esir alınan Filistinlilerin yanı sıra işgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs'teki Filistinlilere yönelik gözaltılar, baskınlar ve saldırılarda artış yaşandı.

Filistinli Esirler Derneği daha önce, Gazze'deki saldırıların ardından İsrail cezaevlerinde giderek artan sıkı uygulamaların devam etmesi halinde sağlık koşullarının kötüleşeceği ve sağlıklı insanların bile hastalanabileceği uyarısında bulunmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir