Filistin: Doğu Kudüs'teki bayrak yürüyüşü şehrin gerçekliğini değiştirmeyecek

Filistin resmi haber ajansı WAFA'nın haberine göre, Filistin Enformasyon Bakanı ve cumhurbaşkanlığı sözcüsü Nabil Abu Rudeyne konuyla ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

İsrail'in Gazze Şeridi'ndeki katliam ve saldırılarıyla eş zamanlı düzenlenen bayrak yürüyüşünün, Filistin Devleti'nin ebedi başkenti Kudüs şehrinin gerçekliğini değiştirmeyeceğini vurgulayan Abu Rudeyne, bu yürüyüşün, Filistin Devleti'nin anayasa ihlali anlamına geldiğini söyledi. Kudüs'ü işgal edilmiş bir Filistin toprağı olarak gören tüm uluslararası yasalar, bunun Arapların, Müslümanların ve Hıristiyanların duygularına karşı açık bir provokasyon olduğunu kaydetti.

Abu Rudeyne, İsrail'in Kudüs şehrinin tarihini ve Filistinli Arap kimliğini tahrif etmeye yönelik bu devam eden girişimlerinin, işgalinden bu yana Kudüs'e empoze etmeye çalıştığı oldu bitti politikasını empoze etmeye yönelik beyhude girişimler olduğunu söyledi.

İsrail'in Filistin halkının direnişi, tarihine, kimliğine ve kutsallarına olan bağlılığı sayesinde amacına ulaşamadığını ve ulaşamayacağını belirten Rudeyne, Filistinliler ve Sağ Hükümet mensuplarının topraklarını gasp eden İsraillilerin saldırılarının devam ettiğini söyledi. Kudüs kentindeki Mescid-i Aksa başta olmak üzere dini mekanlara karşı çıkanlar, bölgeyi savaşa yol açacak dini bir duruma dönüştürdü.

Sözcü Abu Rudeyne, İsrail'e destek ve koruma sağlayan ABD yönetimine, devam eden İsrail saldırılarını ve soykırım savaşını durdurmak için derhal harekete geçme çağrısında bulundu.

Doğu Kudüs'te provokatif “bayrak yürüyüşü”

Aşırı sağcı Yahudi fanatikler, İsrail'in 1967'de Doğu Kudüs'ü işgalini anmak için provokatif bir “bayrak yürüyüşü” düzenliyor.

Bu yıl hükümetin aşırı sağcı ulusal güvenlik bakanı Itamar Ben-Gvir, Şam Kapısı'ndaki kutlamalara katılacağını duyurdu ve sosyal medyada şunları yazdı: “Bugün sizi Kudüs'e bekliyoruz.” Yaptığı açıklamalarla hayranlarını katılmaya davet etti.

Binlerce kişilik fanatik Yahudi grubu, İsrail bayrakları ve fanatik grupların pankartlarıyla Eski Şehir'in sembolik Şam Kapısı bölgesine ulaşırken, yürüyüşe Ulaştırma Bakanı Miri Regev de katıldı.

Fanatik Yahudi yerleşimciler, “bayrak yürüyüşü” nedeniyle İsrail polisinin koruması altında sabah ve öğlen olmak üzere iki ayrı operasyonla Mescid-i Aksa'ya saldırırken, aşırı sağcı Celile ve Necef Kalkınma Bakanı da bu duruma tepki gösterdi. Mescid-i Aksa'ya baskın düzenleyenler arasında bölge Yitzhak Wasserlauf ve Yahudi Güç Partisi (Otzma Yehudit) milletvekili Yitzhak Kroizer de vardı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir