Filipin Devlet Başkanı'ndan Çin'e Uyarı – Son Dakika Dünya Haberleri

Filipinler Devlet Başkanı Ferdinand Marcos Jr.Singapur'da düzenlenen güvenlik toplantısında konuştu. Marcos Jr., savunma bakanları ve genelkurmay başkanlarının katıldığı forumda yaptığı konuşmada, bölgenin Washington'un ilgi odağı olmaya devam ettiğini vurguladı ve Asya güvenliyse onların da ABD olacağını söyledi.

Çin ile ilişkilere değinen Filipin cumhurbaşkanı, Çin'i iki ülke arasında gerilimin devam ettiği Güney Çin Denizi'nde kırmızı çizgiyi geçmemesi konusunda uyardı. Marco Jr. “Çin'in kasıtlı eylemi nedeniyle bir Filipin vatandaşı ölürse, Filipinler bunu bir savaş eylemi olarak değerlendirecek ve en uygun şekilde karşılık verecektir. Böyle bir durum geri dönüşü olmayan bir yola gireceğiniz anlamına gelir. Bu kırmızı çizgi mi? “Mutlaka bir kırmızı çizgi olacaktır.” dedi.

ÇİN'İN FİLİPİNLERE SÖYLEDİĞİ SÖZLEŞMEYLE SUÇLANDI

Toplantıda Çin askeri sözcüsü, Filipinler Devlet Başkanı'nın açıklamalarına rağmen Filipinlileri provokasyonla suçladı. Çinli sözcü “Bir asker savaşta veya kazara ölürse, bu savaşı tetikler.” dedi.

Sözcü, Filipinlilerin “yabancı güçler” tarafından cesaretlendirildiğini ve ABD'nin son ortak askeri tatbikatında Filipinler'e orta menzilli füze sistemi göndermesinin “bölgesel güvenliğe gerçek bir tehdit oluşturduğunu” söyledi.

AUSTIN: “TEHLİKELİ TACİZ”

Toplantıya ABD'yi temsilen Savunma Bakanı Lloyd Austin katıldı. Austin konuşmasında şunları söyledi: “Filipinlilerin karşılaştığı taciz tehlikelidir.” söz konusu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir