“Esrar hediyesini” savunan sanığa 8 yıl 4 ay hapis

İstanbul uçağına binmek üzere 18 Aralık 2023 günü saat 21.00'de Diyarbakır Havalimanı'na giden ve yürümekte zorluk çeken Mehmet B'nin güvenlik kontrolünde sağ ve sol bacağına sarılı 2 parça halinde 503,6 gram toz esrar ele geçirildi.

Tutuksuz sanık Mehmet B. hakkında “uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti” suçundan Diyarbakır Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianame, 8'inci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

İddianamede, Selahaddin Eyyübi Devlet Hastanesi'nde yapılan tetkik sonuçlarına göre sanığın uyuşturucu kullanmadığının tespit edildiği belirtildi.


“Ona hediye olarak uyuşturucu getirmek istedim”

8 Mayıs'ta Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen karar duruşmasında sanık Mehmet B. ve avukatı hazır bulundu.

Duruşmada Mehmet B şu savunmayı yaptı:

“İstanbul'da bir arkadaşım bana bir otelde iş buldu. Santral operatörü olarak çalışmak zorunda kaldım. Ona biraz uyuşturucu vermek istedim. Uyuşturucu kullanıyordu. Bu yüzden ona hediye almak istedim. Almıyorum.” Çok sık uyuşturucu kullanıyorum, engelliyim, kesinlikle hayır suçlamalarını kabul ediyorum ve soruyorum.

Esasa ilişkin hazırlanan mütalaada Cumhuriyet Savcısı, sanığın isnat edilen suçtan dolayı cezalandırılması gerektiği yönünde görüş bildirdi.


8 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırıldı

Sanık Mehmet B'nin “uyuşturucu madde veya uyarıcı madde imal ve ticareti” suçunu işlediğini tespit eden mahkeme, sanık Mehmet B'nin fiili şekli dikkate alınarak “uyuşturucu madde veya uyarıcı madde imal ve ticareti” suçunu işlediğine karar verdi. Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 188/3 maddesi uyarınca suçun işlendiği yer, suçun konusunun önem ve değeri ile ele geçirilen uyuşturucu madde miktarı.

Komisyon, sanığın geçmişini, sosyal ilişkilerini, olay sonrası ve yargılama sırasındaki davranışlarını dikkate alarak hapis cezasının 8 yıl 4 aya indirilmesine karar verdi. Ayrıca 16 bin 600 lira adli para cezasına çarptırılan sanığa yurt dışına çıkış yasağı getirilmesine karar verildi.

Mahkemenin hapis cezasına ilişkin gerekçeli kararında şu ifadelere yer verildi:

“Sanık, söz konusu ilacı İstanbul'daki bir arkadaşına hediye olarak satın aldığını belirterek suçlamaları kısmen kabul etti. Uyuşturucu ele geçirildiğinde miktarı ve sanığın uyuşturucu kullanmadığını gösteren teknik sonuçlar bir bütün olarak değerlendirildi. , mahkememiz isnat edilen suçu işlediğinin sabit olduğunu ve sanığın cezaya çarptırıldığını tespit etti.” tarih.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir