Emine Erdoğan, Birleşmiş Milletler “Sıfır Atık Günü” paneline video mesaj gönderdi

30 Mart'ta “Uluslararası Sıfır Atık Günü” münasebetiyle FAO'nun Roma'daki genel merkezinde düzenlenen özel panele, Türkiye'nin Roma Büyükelçisi Ömer Güçük, FAO Gıda Sistemleri ve Gıda Güvenliği Departmanı Direktör Yardımcısı Divine Nganje katıldı. Njie ve Dünya Gıda Programı (WFP) Arzı. Catena Uzman Aino Partanen hazır bulunurken, FAO baş ekonomisti Maximo Torero ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı uzmanı Şule Bektaş video bağlantısıyla katıldı.

Panelde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın, 30 Mart Uluslararası Sıfır Atık Günü münasebetiyle BM gibi uluslararası kuruluşlarda ve yabancı misyonlarda düzenlenecek etkinliklere gönderdiği video mesaj gösterildi.

Panelin organizatörlerinden Türkiye'nin Roma Büyükelçisi Güçlük, burada yaptığı konuşmada, dünyada her yıl milyarlarca ton atık oluştuğunu belirterek şöyle konuştu: “Toprağımızı, suyumuzu, havamızı kirletiyoruz. Çevresel zorluklara karşı Sıfır Atık sadece ürettiğimiz atık miktarını azaltmak anlamına gelmiyor; aynı zamanda ürettiğimiz atık miktarını da azaltmak anlamına geliyor.” “Bu aynı zamanda kaynaklarla ve tüketim kalıplarıyla ilişkimizi değiştirmekle de ilgili. Sıfır atık uygulamalarını benimseyerek çöp sahalarımız üzerindeki yükü en aza indiriyoruz” dedi.

Bunun doğal kaynakları koruduğunu, kirliliğin ekosistemler üzerindeki zararlı etkilerini azalttığını ve iklim değişikliğiyle mücadele ettiğini anlatan Güçlük, şöyle konuştu: “Sıfır atığın benimsenmesi çevresel bir gerekliliğin ötesine geçiyor. Bu aynı zamanda ekonomik bir fırsat. Kaynakların yeniden kullanıldığı döngüsel bir ekonomiye odaklanıyoruz. , geri dönüştürüldü ve yeniden tasarlandı.” İlerleyerek yeni işler yaratabilir, yenilikçiliği teşvik edebilir ve ekonomik dayanıklılığı güçlendirebiliriz.” dedi.

Güçlük, Türkiye'de 21 milyon kişiye bu konuda eğitim verildiğini, 5,9 milyon ton sera gazı emisyonunun önlendiğini, 185 bina veya kampüste sıfır atık yönetim sisteminin hayata geçirildiğini söyledi.

FAO Gıda Sistemleri ve Gıda Güvenliği Dairesi Başkan Yardımcısı Njie, Türkiye'nin girişimiyle ve Birleşmiş Milletler 77. Genel Kurulu'nda oybirliğiyle alınan kararla 30 Mart'ın Uluslararası Sıfır Atık Günü ilan edildiğini söyledi. bu özel günün yerel düzeyde sürdürülebilir tüketim ve üretim kalıplarını teşvik etmeyi amaçladığını söyledi. Ulusal, bölgesel ve uluslararası sıfır atık girişimlerinin 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi'nin uygulanmasına nasıl katkıda bulunduğu konusunda farkındalık yaratmayı hedeflediğini söyledi.

Njie, atık üretimini azaltmaya ve aynı zamanda atık yönetimini iyileştirmeye odaklanan yerel, ulusal ve uluslararası düzeydeki girişimlerde sıfır atık yönetimini paylaşmanın görevleri olduğunu kaydetti.

Dünya Gıda Programı (WFP) tedarik zinciri uzmanı Aino Partanen, WFP olarak öncelik verdiği alanlardan birinin atık geri dönüşümü olduğunu belirterek, WFP'nin bu konudaki sürdürülebilir stratejilerinin ayrıntılarını paylaştı.

FAO Baş Ekonomisti Maximo Torero, video bağlantısı aracılığıyla yaptığı sunumda, Uluslararası Sıfır Atık Günü'nün hem küresel atık yönetimini desteklemenin önemini hem de sürdürülebilir tüketim ve üretim modellerini teşvik etme ihtiyacını vurguladığını söyledi.

Sıfır atık konusunun önemli olduğunu söyleyen Torero, “Sorun sadece gıda tüketememe veya sera gazı emisyonu meselesi değil, aynı zamanda çevremizi etkileyen plastik atık miktarı da.”

Video bağlantısıyla katılan bir diğer kişi ise Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Uzmanı Şule Bektaş, Emine Erdoğan'ın himayelerinde bakanlıklarının 2017 yılında başlattığı Sıfır Atık Projesi kapsamında Türkiye'de şu ana kadar uygulanan projeleri paylaştı. ve elde ettikleri sonuçlar.

Panel kapsamında yerel yönetimler ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nın Türkiye'deki Sıfır Atık Projesi'ne ilişkin çalışmalarını anlatan videolar da gösterildi.


Sıfır Atık Projesi

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından Emine Erdoğan himayelerinde 2017 yılında başlatılan Sıfır Atık projesi, sürdürülebilir kalkınma ilkeleri çerçevesinde atıkların kontrol altına alınmasını, geleceğe temiz, gelişmiş ve yaşanabilir bir Türkiye bırakmayı amaçlıyor. dünya. nesiller.

Sıfır Atık Projesi kapsamında Sıfır Atık yönetim sisteminin kurulmasına ilişkin genel prensip ve uygulama esaslarını belirleyerek Sıfır Atık yaklaşımının ulusal çapta benimsenmesi, uygulanması ve yaygınlaştırılması amacıyla hazırlanan Sıfır Atık Yönetmeliği, yürürlüğe girdi. sayılı Resmi Gazete'de yayımlandıktan sonra yürürlüğe girdi. 12 Temmuz 2019 tarihli 30829.

Türkiye'de 2018 yılından bu yana çevre ve sürdürülebilirlik alanında ulusal ve uluslararası uzmanların, kurum ve kuruluşların, sivil toplum kuruluşlarının, özel sektör temsilcilerinin ve bireylerin aynı platformda buluştuğu Sıfır Atık Zirveleri düzenleniyor.


Birleşmiş Milletler Genel Kurulunun kabul ettiği “Sıfır Atık” kararı

Eylül 2022'de New York'ta BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile 77. BM Genel Kurulu görüşmeleri sırasında bir araya gelen Emine Erdoğan, ikili iklim kriziyle mücadele kapsamında “Küresel Sıfır Atık İyi Niyet Bildirgesi”ni imzaladı.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 14 Aralık 2022'de oybirliğiyle, Türkiye'nin ana sunucu ve 105 ülkenin ortak ev sahibi olacağı “sıfır atık” kararını kabul etti.

Bu kararla Genel Kurul, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Guterres'in de yaptığı gibi 30 Mart'ı Uluslararası Sıfır Atık Günü olarak ilan ederek, cinsiyet ve adil coğrafi temsil dengesini dikkate alan, bilgi, deneyim ve uzmanlığa dayalı gönüllü ve farklı girişimler çağrısında bulundu. Yerel ve ulusal sıfır atık girişimlerini teşvik etmek amacıyla 3 yıl görev yapacak 3 kişilik bir danışma kurulu kurulması istendi.

Kararla, Sıfır Atık girişimleri, ekolojik atık yönetimi, sürdürülebilir tüketim ve üretim konularının Birleşmiş Milletler bünyesinde ele alınmaya devam edilmesi gerektiği vurgulanırken, Üye Devletler, Birleşmiş Milletler ve diğer uluslararası kuruluşlar ile bölgesel yönetimlerin Sıfır Atık uygulamasını teşvik ettiği belirtildi. Atık girişimleri. .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir