Dünya çapında 120 milyon kişi zorla yerinden edildi

BMMYK, “Zorunlu Yerinden Edilmede Küresel Eğilim 2024” başlıklı raporunu yayınladı.

Raporda zorla yerinden edilme vakalarında son 12 yılda art arda bir artış rapor edilirken, geçen yılki rakamların dünya çapında yeni tarihi seviyelere ulaştığı kaydedildi.

Mayıs 2024'te toplam sayının 120 milyona ulaştığını belirten raporda, Sudan, Gazze ve Myanmar'da devam eden çatışmaların yeni yerinden edilmelere yol açtığı ve bunlara acilen çözüm bulunması gerektiği vurgulanıyor.

Yerinden edilmelerdeki artışın, yeni ve uzun süredir devam eden krizlerin çözülmedeki “başarısızlığı” yansıttığı vurgulanarak, dünyanın bu durum karşısında kayıtsızlığı ve eylemsizliği konusunda uyarıda bulunuldu.

Raporda, zorla yerinden edilenlerin sayısının, dünyanın en yoğun nüfusa sahip 12. ülkesi olan Japonya'nınkine eşdeğer olduğu belirtiliyor.

Sudan'da devam eden yıkıcı çatışmaların, yerinden edilenlerin sayısındaki artışa en büyük katkıyı sağladığı, Nisan 2023'ten bu yana ülke içinde 7,1 milyonu aşkın kişinin yerinden edildiği ve 1,9 milyon Sudanlının başka yerlere göç ettiği öne sürüldü. komşu ülkeler.

Gazze Şeridi'nde 1,7 milyon kişi yerinden edildi

Raporda, “2023 sonu itibarıyla toplam 10,8 milyon Sudanlı yerinden edildi. Geçen yıl Demokratik Kongo Cumhuriyeti ve Myanmar'da yaşanan şiddetli çatışmalar nedeniyle milyonlarca insan ülke içinde yerinden edildi” denildi. İfadesi kullanıldı.

Birleşmiş Milletler Yakın Doğu'daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Çalışma Ajansı'nın (UNRWA), Gazze Şeridi'ndeki yıkıcı şiddet nedeniyle yaklaşık 1,7 milyon insanın (nüfusun %75'i) bu yılın sonuna kadar yerinden edileceğini tahmin ettiğini lütfen unutmayın. 2023. Bazıları ise Filistinli mültecilerin birçok kez yerinden edildiğini iddia etti.

Suriye'nin, ülke içinde ve dışında 13,8 milyon kişinin zorla yerinden edilmesiyle dünyanın en büyük yerinden edilme krizi olmaya devam ettiği vurgulandı.

Raporda şunlara dikkat çekildi:


“Yerinden edilenlerin sayısında (küresel olarak) en büyük artış, çatışmalardan kaçan ve kendi ülkelerinde kalan insanlardan kaynaklanıyor. Ülke İçinde Yerinden Edilme İzleme Merkezi'ne (IDMC) göre bu sayı 68,3 milyon kişiye yükseldi. Bu son dönemde neredeyse %50'dir. 5 yıl.” “Bu, 0.000'lik bir artışa karşılık geliyor.

5 milyonu aşkın ülke içinde yerinden edilmiş kişi ülkelerine geri döndü

Mültecilerin ve uluslararası korumaya ihtiyaç duyan diğer kişilerin sayısının, UNHCR ve UNRWA'nın yetki alanı altındakiler de dahil olmak üzere 43,4 milyona yükseldiği bildiriliyor.

Raporda mültecilerin çoğunun komşu ülkelere sığındığı belirtilirken, bunların yüzde 75'inin düşük ve orta gelirli ülkelerde yaşadığı vurgulanıyor.

Dünya çapında 5 milyondan fazla ülke içinde yerinden edilmiş insan ve bir milyondan fazla mültecinin 2023 yılında menşe ülkelerine geri döneceği vurgulandı.

Öte yandan raporda, iklim krizinin giderek ve orantısız biçimde zorla yerinden edilmiş insanları nasıl etkilediğine ilişkin yeni analizlere de yer verildi.

BM, mülteciler ve onlara ev sahipliği yapan ülkelerle “dayanışma” çağrısında bulundu

Raporda görüşlerine yer verilen Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi, bu dramatik ve giderek artan sayıların arkasında sayısız insanlık trajedisinin yattığının altını çizerek, şunları söyledi: yer değiştirme.” dedi.

Savaşan tarafların savaşın temel yasalarına ve uluslararası hukuka saygı duyması gerektiğini vurgulayan Grandi, çatışmalara, insan hakları ihlallerine ve iklim krizine karşı daha iyi işbirliği ve ortak çabalar olmazsa, yerinden edilenlerin sayısının artmaya devam edeceğini, bunun da devam edeceğini söyledi. Yeni sefaletlere ve maliyetli insani müdahalelere yol açacağını söyledi.

Grandi, “Mültecilerin ve onlara ev sahipliği yapan toplulukların dayanışmaya ve yardıma ihtiyacı var. Dahil olduklarında toplumlara katkıda bulunabilirler ve katkıda bulunuyorlar.” dedi. dedi.

Geçtiğimiz yıl milyonlarca insanın evlerine döndüğünü hatırlatan Grandi, bunun “önemli bir umut ışığı” olduğunu da kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir