Dolmabahçe'de Mehter Birliği yaz gösterileri başladı

Dolmabahçe Sarayı Hazine Kapısı önünde gerçekleştirilen bu yılın ilk gösterisini yerli ve yabancı turistler ilgiyle takip etti.

Milli Savunma Bakanlığı Mehter Takımı, gösteride “Segah Peşrevi”, “Şehzade Süleyman Marşı”, “Tarihi Çevir”, “Mehterhane-i Hakani Marşı”, “Ordu Marşı” ve “Taarruz Marşı”ndan oluşan repertuvarı seslendirdi. yaklaşık 30 dakika sürdü.

Gösterilerden bahsetmişken

Yüzyıllardır Türk ordularının ayrılmaz bir parçası olan mehter, her yıl olduğu gibi bu yıl da Dolmabahçe Sarayı'nı ziyaret eden turistlere görsel bir şölen sunacak.

Geçmişi 11. yüzyıla kadar uzanan ve yıllarca orduyu savaş meydanlarında zafere ulaştırmada etkili olan mehter, izleyicileri tarih içinde bir yolculuğa çıkaracak.

Mehter gösterisini özgün haliyle icra eden müzik eğitimi almış profesyonellerden oluşan Milli Savunma Bakanlığı Mehter Birliği, dönemin özelliklerini yansıtan kostüm ve çalgılarıyla gösteriye katılacak.

Dolmabahçe Sarayı'ndaki yaz gösterileri Hazine Kapısı önünden saat 11.00'de, Topkapı Sarayı'ndaki yaz gösterileri ise Babüssaade önünden saat 11.00'de başlayacak.

Mehter Birliği, 23, 30 Temmuz ile 6, 13 ve 20 Ağustos tarihlerinde Dolmabahçe Sarayı'nda, yarın ise 24, 31 Temmuz ve 7, 14 ve 21 Ağustos tarihlerinde Topkapı Sarayı'nda gösteri yapacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir