Cilt kanseri uzmanından 'güneş ışığı' uyarısı – Son Dakika Sağlık Haberleri

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Mehmet Ekinci, cilt kanserleri hakkında vatandaşlara bilgi verdi.

Cilt kanserinin üç farklı türü olduğunu belirten Ekinci, “Deri kanserleri tüm kanserler arasında önemli bir sorundur. Cilt kanserinin üç türü vardır. Bunlardan Bazal hücreli karsinom türüdür. Cilt kanserlerinin %80'ini oluşturan kanser türü, prognozu ve klinik seyri açısından öldürücü olmayan, %98'inin yayılmadan tedavi edilmesi gereken bir kanser türüdür. En sık görülen cilt kanserlerinden biri olan hücreli karsinom yüzde 20'ye yakın bir kanser türüdür. Bu kanser türünün ölüme neden olma olasılığı diğer kanser türlerine göre %2 daha fazladır. Cildin malign melanomu melanomdur. “Tüm kanserler arasında beşinci sırada yer alıyor. Erken teşhis çok önemli” dedi.

“BEYAZ CİLTLİ İNSANLAR DAHA ÇOK ÖNERİLMİŞTİR”

Ekinci, “Cilt kanserlerinin en sık görüleni genetik yatkınlık ve güneşe maruz kalmaktan kaynaklanmaktadır” diyerek konuşmasına devam etti ve şöyle devam etti: “Bu tür kanserler beyaz tenli kişilerde daha sık görülüyor. Bunun temel nedeni ise güneşe maruz kalmanın fazla olması. Vatandaşların güneşin doğrudan tepede olduğu saatlerde dışarı çıkmaması gerekiyor.” “Güneşe çıkmak istiyorlarsa mutlaka güneş kremi kullanmalılar.”

Cilt kanseri tedavi sürecini anlatan Ekinci, şöyle konuştu:

“Bu kanser türüne biyopsi aldıktan sonra teşhis koyuyoruz. Teşhisten sonra ilk tedavi ameliyat oluyor. Daha sonra onkoloğa gönderip destek tedavisi alıyoruz. Ancak vakaların yüzde 90'ında cerrahi müdahaleyle hastalık sona eriyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir