Ceviz suyunun bilinmeyen 10 faydası: Doğal mineral kaynağı olmasının yanı sıra bağışıklık sisteminin en büyük dostudur… – Son Dakika Hayat Haberleri

Ceviz kolaylıkla bulunabilen ve sağlığa pek çok faydası olan harika bir besindir. İçerdiği omega-3 yağ asitleri ve E vitamini sayesinde bağışıklık sistemini destekler. Özellikle balık tüketmeyen veya vejetaryen olan kişilerin omega-3 ve protein ihtiyacını karşılamak için kuruyemiş tüketmesi tavsiye edilmektedir.

Ceviz suyu cevizin başka bir kullanımıdır. Cevizlerin suda bekletilmesiyle elde edilen ceviz suyu, vücuda faydalı çeşitli mineraller, vitaminler ve lifler gibi bileşenleri içerir. Bu bileşenler vücudun çeşitli ihtiyaçlarını destekler ve sağlıkta önemli bir rol oynar. Kuyu, Bağışıklık sistemine dost ceviz suyunun faydaları nelerdir? İşte Ceviz suyunun bilinmeyen 10 faydası…

CEVİZ SUYUNUN FAYDALARI

1. BELLEKİNİZİ GÜÇLENDİRİR

Cevizin içerdiği Omega 3 ve 6, yağ asitleri, antioksidanlar, polifenoller ve E vitamini beynin hafızaya ayrılan kısmını destekler. Bu aynı zamanda kişinin Alzheimer hastalığına yakalanma riskini de azaltır.

2. DİYET LİSTELERİNİN ÖNEMİ

Kilo vermek isteyen kişiler kuruyemişlerin kendilerini uzun süre tok tutan özelliğinden yararlanabilirler. Ceviz karbonhidrat bakımından düşüktür ve aynı zamanda çoklu doymamış yağlar, lif ve protein içerir. Bu maddeler tokluk hissini arttırır ve kan şekerinin çok hızlı yükselmesini engeller. Düşük kalorisi ve vitamin içeriği sayesinde diyet sırasında gönül rahatlığıyla tüketilebilir.

3. KEMİK SAĞLIĞI İÇİN ZENGİN BİR KAYNAKTIR

Ceviz iyi bir bakır kaynağıdır. Bu sayede kemik erimesi, bağ dokusu için önemli olan elastinin korunmasını sağlayan kollajen üretiminde önemli rol oynar. Ayrıca cevizin içerdiği diğer bir madde olan manganez de içeriğindeki bakırla birleşerek kemik erimesini önler.

4. DEPRESYONDAN KORUR VE BEYNİ DESTEKLER

Cevizde bulunan Omega 3'ler ruh sağlığına da fayda sağlar. Omega 3 seviyesinin düşük olması kişiyi depresyona sürükleyebilecek sebeplerden biri olabilir, dolayısıyla kuruyemiş tüketmek bunu önlemenin etkili bir yoludur. Ayrıca Omega 3 içeriği beynin daha işlevsel çalışmasına olanak sağlar.

5. KALP SAĞLIĞINI KORUR

Cevizdeki yağların çoğu, alfa-linolenik asit adı verilen omega-3 yağ asidini içerir. Bu yağ asitleri kalp hastalığı risklerine karşı savaşır.

6. HEM SAÇ HEM TIRNAK İÇİN FAYDALIDIR

Ceviz sağlıklı saç ve tırnaklar için gerekli bileşenleri sağlar. İçerdiği biotin ve B7 içeriği saç üzerinde, E vitamini ise saç ve tırnaklarda etkilidir.

7. KANSERLE MÜCADELE EDER

Ceviz lezzetli olmasının yanı sıra polifenol içermesi nedeniyle antioksidan özelliğe de sahiptir. Bu sayede meme ve prostat kanseriyle savaşır.

8. İLTİHABI AZALTIR

Cevizde bulunan polifenolik bileşikler ve fitokimyasallar vücuttaki inflamasyonun etkilerini azaltır ve kalp-damar hastalıkları ve kanser dahil birçok hastalığın riskini azaltır.

9. UYKU KOLAYDIR

Ceviz uykuyu düzenleyen melatonin hormonunu içerir. Düzenli olarak fındık tüketmek veya suyunu içmek vücudun melatonin hormonu üretimini destekler ve kişinin uyku kalitesini artırır.

10. SPERMİN KALİTESİNİ ARTIRIN

Ceviz veya ceviz suyu, sperm zarlarındaki oksidatif hasarı azaltarak sperm kalitesinin artmasına yardımcı olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir