Avrupa'da nüfuzunu artıran Çin, Sırbistan ile ticaret anlaşması imzaladı

Bu haberin orijinal dili İngilizce idi.

AB, iç pazarını korumak için Çin'in elektrikli araçlarına uygulanan vergiyi %10'a yükseltmeyi düşündüğünden, ticaret anlaşması Brüksel için olumsuz bir gelişmeyi temsil ediyor.

REKLAM

Çin ve Sırbistan, iki ülke arasındaki ekonomik ve siyasi bağları güçlendirecek yeni bir serbest ticaret anlaşmasını Temmuz ayı başında uygulamaya koyacaklarını duyurdu.

“Ortak Gelecek” olarak adlandırılan Sırbistan-Çin kapsamlı ortaklığının bir parçası olan anlaşma, beş yıl sonra ilk kez Avrupa'yı ziyaret eden Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vučić ve Çin Devlet Başkanı Xi Jinping tarafından Çarşamba günü Belgrad'da düzenlenen ortak basın toplantısında duyuruldu. yıllar.

Vučić, anlaşmanın “Sırbistan'ın geleceğini güvence altına alacağını” ve “önümüzdeki beş ila on yıl içinde” ülkenin elmadan sığır etine kadar Çin'e ihracatının yaklaşık %95'ine uygulanan gümrük vergilerini kaldıracağını söyledi.

Sırbistan'ın en büyük yabancı yatırımcısı olan Çin'in lideri, ilişkilerini “çok sağlam” ve “gittikçe güçlenen” olarak nitelendirdi.

Açıklama, Çin'in aşırı sağcı bir Alman milletvekilinin ofisine casus yerleştirdiği iddiaları nedeniyle Pekin ile AB arasında artan siyasi gerilimlerin ortasında geldi.

AB, iç pazarını korumak için Çin'in elektrikli araçlarına uygulanan vergiyi %10'a yükseltmeyi düşündüğünden, ticaret anlaşması Brüksel için olumsuz bir gelişmeyi temsil ediyor.

Çin ve Küreselleşme Merkezi direktör yardımcısı Victor Gao, Euronews Sırbistan'a verdiği demeçte, elektrikli araçların Çin'in genişleme stratejisinin merkezinde yer alacağını ancak iki ülke arasındaki bağların bunun çok ötesine geçtiğini söyledi.

Gao, “Çin ve Sırbistan her şeyi paylaşıyor, dünyaya büyük ölçüde benzer merceklerden bakıyoruz ve birbirimize saygı duymamız ve gerektiğinde birbirimize yardım etmemiz gerektiğini çok iyi anlıyoruz” dedi. “Bu, araçlara dönüşümü hızlandıracak.” dedi.

Gao ayrıca Tayvan adasını Çin'in bir parçası olarak tanımanın Pekin ile iyi bir ekonomik ilişkinin temellerini atmak açısından hayati önem taşıdığını da ima ediyor.

“Mesaj basit: Çin'e eşit davranırsanız işbirliği yapabiliriz. Eğer Çin'e eşit davranmazsanız, gerçekten Çin'i karalamak, ona saygısızlık etmek ve tek Çin politikasını ihlal etmek istiyorsanız, o zaman tüm bunları başaramazsınız. ekonomik faydalar,” dedi Gao.

Çin aynı zamanda hükümeti altyapı, imalat, enerji ve teknoloji alanlarında büyük yatırımlar çekmeye çalışan bir diğer muhafazakar Avrupalı ​​lider olan Macaristan Başbakanı Viktor Orbán ile de derin bağları paylaşıyor.

Xi, Avrupa gezisinin son ayağı için Çarşamba'dan Cuma'ya kadar Macaristan'da olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir