Avrupa Merkez Bankası üç ana referans faiz oranını değiştirmedi

ECB'nin para politikası kararına ilişkin açıklamasında bankanın refinansman faizini %4,50, mevduat faizini %4, marjinal borç verme faizini ise %4,75'te sabit tuttuğu belirtildi.

Böylelikle yılın üçüncü para politikası toplantısında üç temel referans faiz oranı üst üste beşinci kez sabit tutulurken, faiz oranları euro tarihinin en yüksek seviyesinde kalmaya devam etti.

ECB, Temmuz 2022'den sonra üst üste 10 toplantıda faiz oranlarını toplam 450 baz puan artırdı.

Geçen yıl faiz artırmaya devam eden ECB, Eylül 2023 toplantısında refinansman oranını %4,50'ye yükselttikten sonra yapılan toplantılarda herhangi bir değişiklik yapmamıştı.

ECB'nin faiz kararına ilişkin açıklamada, “Yönetim Konseyi bugün üç ana faiz oranının değiştirilmemesine karar verdi.” İfadesi kullanıldı.

Açıklamada, düşen gıda ve emtia fiyatları nedeniyle enflasyonun ivme kaybetmeye devam ettiği, temel enflasyon göstergelerinin çoğunun iyileştiği ve ücret artışlarının yavaşladığı belirtildi.

Açıklamada, “Finansman koşulları kısıtlayıcı olmaya devam ediyor. Geçmişteki faiz artışları talep üzerinde baskı oluşturmaya devam ediyor. Bu da enflasyonun düşmesine yardımcı oluyor. Ancak yurt içi fiyat baskıları güçlü ve enflasyonu yüksek tutuyor. Hizmet fiyatları enflasyonu” denildi. değerlendirme gerçekleştirildi.

Açıklamada, ECB'nin orta vadede yüzde 2'lik enflasyon hedefine ulaşma konusunda kararlı olduğu ve çekirdek faiz oranlarının enflasyonla mücadeleye devam eden sürece önemli katkı sağlayacak seviyelerde olduğu vurgulandı.

Açıklamada, ECB Yönetim Konseyi'nin para politikası sıkılaştırmasının uygun düzeyi ve süresini belirlemek için veriye dayalı ve toplantı bazında bir yaklaşım izlemeye devam edeceği ve belirli bir oran konusunda ön taahhütte bulunmayacağı belirtildi.

Açıklamada, varlık satın alma programı portföyünün ölçülebilir ve öngörülebilir bir hızda daraldığı ve Yönetim Kurulunun, ödenen anaparanın tamamını 2024 yılının ilk yarısında Pandemi Acil Durum Satın Alma Programı kapsamında vadesi dolan menkul kıymetlere yeniden yatırmaya ve yüzde 7,5 oranında yeniden yatırım yapmaya karar verdiği belirtildi. Portföyün ayı yılın ikinci yarısında. Milyarlarca avroluk miktarı azaltmayı planladığı bildiriliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir