Asılsız ihbarla tatil nedeniyle hapis cezası talebi

Özel bir rehabilitasyon merkezinde fizyoterapist olarak çalışan Sait U., 2022 yılının temmuz ayında merkezin sahibi Mehmet Evrim'i arayarak hasta olduğunu ve işe gelemeyeceğini söyleyerek 4 gün iş göremezlik raporu verdi. .

Raporun 4 günlük olması ve Sait U.'nun hastane veya ev ziyareti teklifini kabul etmemesi üzerine Mehmet Evrim şüphelenerek durumu araştırdı.

Çalışanı Sait U.'nun raporun düzenlendiği Cumrah'taki devlet hastanesine hiç gitmediğini tespit eden ve Mersin sahilinde çekilen fotoğrafları sosyal medyada paylaşan Evrim, daha önce ilçe kaymakamlığına suç duyurusunda bulunmuştu. Çumra'ya, ardından Çumra Başsavcılığı'na.

Kaymakamlık ve savcılık soruşturmaya izin vermedi. Evrim daha sonra Konya Bölge İdare Mahkemesi'ne başvurdu. İtirazın kabul edilmesinin ardından Konya Başsavcılığı'na başvurdu. Sait U.'nun da işine son verildi.


Hapis cezası gerekli

Olayla ilgili Konya Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturmada, hastanenin görüntü ve ses güvenlik kameralarından alınan kayıtlar incelendi.

Videoda hemşire Esra T.'nin bir arkadaşına rapor gerektiğini söylediği, doktor Ömer Tayyip Ç.'nin ise rapora ihtiyaç duyulduğunu söylediği görüldü. “Bunu sana vereceğim” dedi.

Görüntülerde Sait U.'nun o gün hastanede olmadığı belirlendi. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'ndan alınan raporda, Sait U.'nun olay günü Esra T.'yi 3 kez aradığı ve baz istasyonu sinyallerine göre Mersin'de olduğu belirlendi.

Konya Başsavcılığı, soruşturmanın ardından hazırlanan iddianameyi 16 Şubat 2023'te Ağır Ceza Mahkemesi'ne sundu.

İddianamede, Sait U.'nun, SGK'dan iş göremezlik raporu karşılığında aldığı tazminat nedeniyle kamu kurumuna zarar vermek suçundan “dolandırıcılık” suçundan 15 yıla kadar hapis cezasına çarptırıldığı ve ” Alınan rapor nedeniyle “kamu görevlisi tarafından resmi evrakta tahrifat” suçuna iştirak” suçundan doktor Ömer Tayyip Ç. ile hemşire Esra T.'nin de “görevi kötüye kullanma ve resmi evrakta tahrifat” suçlarından yargılanmasına karar verildi. her birinin 11 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması talebiyle.

Konya 9. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada savcı mütalaasını açıkladı. Görüşte, Sait U. hakkında “Nitelikli Dolandırıcılık” ve “Resmi Evraklarda Tahrifat” suçlarından 15 yıla kadar hapis cezası istendiği ve mağdurun rızasıyla etkili pişmanlık hükümlerinin uygulanabileceği belirtildi. cezasının üçte birden üçte ikisine kadar indirilebileceği, Dr. Ömer Tayyip Ç. ve hemşire Esra T., 'resmi belgelerde sahtecilik' suçundan 8 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme, tarafların nihai karara varabilmesi için duruşmayı erteledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir