Araştırma: Kadınlar erkeklerden daha az sağlıklı yaşıyor – Son Dakika Dünya Haberleri

Dünyanın önde gelen hastalık nedenlerinden 20'sinin etkilerini inceleyen araştırmaya göre, erkeklerle kadınlar arasında sağlık açısından önemli farklılıklar var ve son otuz yılda sağlık açıklarının kapatılmasında sınırlı ilerleme kaydedildi.

Lancet Halk Sağlığı dergisinde yayınlanan bir çalışmada araştırmacılar, kas-iskelet sistemi sorunları, zihinsel sağlık sorunları ve baş ağrısı bozuklukları gibi hastalık ve sakatlığa neden olan ölümcül olmayan durumların çoğunlukla kadınları etkilediğini buldu.

Aynı zamanda erkekler kalp-damar hastalıkları, solunum ve karaciğer hastalıkları, Kovid-19 ve trafik kazaları gibi erken ölüme neden olan durumlardan da orantısız bir şekilde etkileniyor.

Araştırmaya göre, kadın ve erkek arasındaki sağlık eşitsizlikleri yaşla birlikte artmaya devam ediyor ve kadınlar erkeklerden daha uzun yaşama eğiliminde oldukları için yaşamları boyunca daha yüksek düzeyde hastalık ve sakatlıkla karşı karşıya kalıyorlar.

“Erkekler ölümcül hastalıkların yüküyle karşı karşıya”

Araştırmanın kıdemli yazarı, Washington Üniversitesi Sağlık Ölçümleri ve Değerlendirme Enstitüsü'nden (IHME) Dr. D.'dir. Luisa Sorio Flor şunları söyledi:

“Bu rapor, son 30 yılda sağlıkta küresel ilerlemenin eşitsiz olduğunu açıkça ortaya koyuyor. Kadınların ortalama yaşam süresi daha uzun olmasına rağmen, hastalık yükünün ve engelliliğe neden olan durumların azaltılmasında sınırlı ilerleme kaydedildiğini ve bunun sonucunda riskin arttığını açıkça ortaya koyuyor. kötü sağlık – özellikle yaşlılıkta kadınların fiziksel ve zihinsel işleyişini sınırlayan ölümcül sonuçlar.” “Aynı şekilde erkekler de ölümcül sonuçları olan çok daha yüksek ve giderek artan bir hastalık yüküyle karşı karşıya.”

Çalışma aynı zamanda ülkelere cinsiyet ve toplumsal cinsiyet verilerinin raporlanmasını artırma fırsatı da sunuyor. “çağrı” Öyle olduğunu belirten Flor, şöyle devam etti:

“Bu çalışmanın zamanlaması ve eylem çağrısı yalnızca mevcut kanıt durumu nedeniyle değil, aynı zamanda Kovid-19'un bize cinsiyet farklılıklarının sağlık sonuçları üzerinde derin bir etkiye sahip olabileceğini açıkça hatırlatması nedeniyle de doğrudur. Çalışma, kadın ve erkeklerin bazen biriken çok sayıda biyolojik ve sosyal faktör açısından farklılık gösterdiğini ve bunun sonucunda sağlık ve hastalıkları dünyanın farklı yaşam evrelerinde ve bölgelerinde farklı deneyimlediklerini göstermektedir. Şimdiki zorluk, hastalığın ana nedenlerini önlemek ve tedavi etmektir. erken yaşlardan itibaren ve farklı popülasyonlarda hastalık ve erken ölüm ve cinsiyete dayalı yöntemlerin tasarlanması, uygulanması ve değerlendirilmesi.”

20 ÖNEMLİ HASTALIK İNCELENDİ

Araştırmada, yaş ve bölgeye göre kadın ve erkekler arasındaki hastalık ve ölümün önde gelen 20 nedeni arasındaki farklılıklar incelendi.

Modelleme çalışması, Küresel Hastalık Yükü Çalışması 2021'den elde edilen verileri kullandı ve jinekolojik durumlar veya prostat kanserleri gibi cinsiyete özgü sağlık koşullarını içermedi.

Analiz, aralarında Kovid-19, trafik kazaları ve bir dizi kalp, solunum ve karaciğer hastalıklarının da bulunduğu hastalık ve ölümün önde gelen 20 nedeninden 13'ünün oranlarının 2021'de erkeklerde kadınlardan daha yüksek olacağını tahmin ediyor.

Sonuçlar, değerlendirilen hastalıklar arasında kadınları dezavantajlı kılan başlıca faktörlerin bel ağrısı, depresif bozukluklar, baş ağrısı bozuklukları, anksiyete bozuklukları, kemik ve kas bozuklukları, Alzheimer hastalığı ve diğer demanslar, HIV ve AIDS olduğunu gösteriyor.

Araştırmaya göre bu koşullar erken ölüme neden olmak yerine yaşam boyu hastalık ve sakatlığa neden oluyor.

Araştırmanın baş yazarlarından biri olan IHME'den Gabriela Gil şunları söyledi:

“Kadın sağlığı hizmetlerinin, dünyanın her yerinde kadınları orantısız bir şekilde etkileyen depresif bozukluklar gibi cinsel sorunlar ve üreme sorunları gibi sağlık sistemleri ve araştırma finansmanının şu ana kadar öncelik verdiği alanların çok ötesine geçmesi gerektiği açıktır. Yarattıkları devasa yüke kıyasla yetersiz fonlanıyor.” özellikle de engellilik düzeylerinin daha yüksek olduğu ve nüfus yaşlandıkça kadınların erkeklere oranının arttığı göz önüne alındığında.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir