Akşener'den “veda” konuşması bekleniyor – Son Dakika Siyaset Haberleri

Grup Başkanı Koray Aydın, Grup Başkan Yardımcısı Müsavat Dervişoğlu, Göç Politikaları Başkanı Tolga Akalın ve konseyin kurucu üyesi Günay Kodaz'ın başkanlığa aday olacağı kongrede, 1300 delege oylarıyla hem lideri hem de yetkili danışmanı seçecek. . Adayların ortak kararıyla ATO Congresium'da gerçekleştirilecek Kongre'nin Divan Başkanlığı'na Kurumsal İlişkiler Başkanı Şükrü Kuley'nin getirilmesi bekleniyor. Parti tüzüğüne göre cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk iki turunda salt çoğunluk aranıyor. Buna göre yaklaşık 1300 delegenin yarısından fazlasının oyunu alan cumhurbaşkanı seçilecek. Kongrede cumhurbaşkanı seçiminin ardından yetkili organlar belirlenecek. Bu kapsamda delegeler, Genel Yönetim Kurulu'nun (GİK) 25'i yedek olmak üzere 75 üyesini ve Merkez Disiplin Kurulu'nun 7'si yedek olmak üzere 18 üyesini belirleyecek. Adayların konuşma sırası kura ile belirlenecek.

MÜZAKERELERİN İKİNCİ TURU

Cumhuriyet'in ulaştığı parti kaynakları, seçimlerin üçüncü tura çıkacağını öngörüyor. Adaylardan Tolga Akalın'ın beklenenden fazla oy alacağı iddia edilirken, Akalın'ın ikinci turdaki seçimlerin sonuçlarında belirleyici rol oynayabileceğine dair söylentiler de var. Aydın ve Dervişoğlu'nun ikinci tur ihtimali nedeniyle Akalın'la temasa geçtiği belirtildi. Adayların örgütün başkanlığını Akalın'a teklif etmesi bekleniyor.

Akşener'in kongrede duygusal bir veda konuşması yapacağı da söyleniyor. Pek çok İYİ Partili de Akşener'in dönebileceğini, dönmese bile partide aktif olmaya devam edeceğini savunuyor. Akşener'in desteklediği söylenen Dervişoğlu'nun seçilmesi halinde Akşener'in “gölge adaylığı”nın gündeme geleceği de söyleniyor. Kongre öncesinde adaylara destek açıklamaları ve eleştirel çıkışlar yaşandı. İYİ Parti kurucu konsey üyesi ve partinin gençlik kolları kurucu başkanı Osman Ertürk Özel'den bir açıklama daha geldi. Özel, Koray Aydın'a desteğini açıkladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir