Akkuyu nükleer santralinin ilk ünitesinde devreye alma çalışmaları devam ediyor

Sezemin, Silifke ilçesinde katıldığı etkinlik sonrasında gazetecilere yaptığı açıklamada, Akkuyu nükleer santralinde tüm çalışmaların onaylanmış proje takvimine göre ilerlediğini söyledi.

Birinci ünitede ana inşaat çalışmalarının tamamlandığını belirten Sezemin, bu ünitede reaktörün koruyucu konteynerindeki özel çelik halatların gerdirilmesi işleminin gerçekleştirildiğini söyledi.

Bu çalışmanın önemli olduğunu belirten Sezemin, şunları söyledi: “Bu, nükleer ünitenin ve reaktör binasının çok sağlam olmasını sağlayacak. Ayrıca reaktör binası ve diğer tüm sistemlerde devreye alma ve ayarlama çalışmalarını da gerçekleştiriyoruz. santralin gelecekte güvenli bir şekilde işletilmesi.” dedi.

Reaktör binasına yakıt yükleme makinesinin montajının tamamlanmak üzere olduğunu vurgulayan Sezemin, şöyle devam etti:

“Bu makine reaktörden gelen nükleer yakıtı bekletme havuzuna yerleştirecek. Türbin binasında türbin santralinin ana parçaları projede öngörülen yerlere yerleştirildi. Şu anda kullanılacak boru hatlarının montajını yapıyoruz. Su veya buhar temini gibi farklı amaçlar için toplam 3 bin ton boru döşenmesi gerekiyor. “Diğer nükleer santral tesislerinde de çalışmalarımızı çok aktif bir şekilde sürdürüyoruz. Gerçekten bazı tesislerimizde son aşamalara geldik. Bunların arasında su hazırlama tesisi, deniz suyu arıtma tesisi, laboratuvarlar ve diğer tesislerde de çalışmalar büyük ölçüde ilerledi ve tamamlanmak üzere.”

Sezemin, Akkuyu nükleer santralindeki tüm çalışmaların Nükleer Düzenleme Kurumu ve diğer bağımsız kuruluşlar tarafından sıkı bir şekilde denetlendiğini söyledi.

Akkuyu nükleer santralindeki çalışmalara ilişkin bilgi veren Sezemin, şunları söyledi:

“Nükleer santrali büyük bir yapboz olarak düşünürsek, son parçalarını bir araya getiriyoruz. Bununla ilgili olarak ilk ünitede de söylediğim gibi büyük inşaat ve montaj işlerinin çoğunu tamamladık. tüm ekipman ve sistemlerin başlatılması, ayarlanması ve test edilmesinin gerçekleştirilmesi.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir