ABD Başkanı Biden: İsrail Refah'a kara operasyonu başlatırsa silah sağlamayacağız

Biden ayrıca Demir Kubbe hava savunma sistemi ve diğer savunma sistemlerinin tedariğine devam edileceğini söyledi.

REKLAM

ABD Başkanı Joe Biden, İsrail'in Gazze'deki Refah'a topyekün saldırı düzenlemek için kullanabileceği ağır silahlar göndermeyeceklerini, çünkü şehirde barınan bir milyon insanın “geleceğinden endişe duyduğunu” söyledi.

Konunun İsrail'in savunmasıyla ilgili olmadığını vurgulayan ABD Başkanı, “İsrail'in güvenliğinden uzaklaşmıyoruz. İsrail'in bu bölgelerde savaş yürütme kabiliyetinden uzaklaşıyoruz.” Dedi.

Biden ayrıca Demir Kubbe hava savunma sistemi ve İsrail ile ortak üretilen diğer savunma sistemlerinin tedariğine devam edileceğini söyledi.

Biden, “Ancak İsrail'in Refah'a girmesi durumunda kullanılabilecek silah ve top mermilerini vermeyeceğiz” dedi. Dedi.

Bu bombalar nedeniyle Gazze'de sivillerin öldürüldüğünü iddia eden Biden, CNN televizyonunda yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Refah'a gitmeleri halinde bu silahları vermeyeceğimi henüz yapmadıklarını açıkça ifade ettim.” dedi.

İsrail'in Refah çevresindeki eylemlerinin “henüz” hedefi aşmadığını belirten ABD Başkanı, “Ancak İsrail'in Gazze'deki sivillerin hayatını korumak için çok daha fazlasını yapması gerekiyor.” Düşüncesini tekrarladı.

ABD'li yetkililer Çarşamba günü yaptıkları açıklamada, İsrail'in geniş çaplı bir saldırıda kullanabileceği güçlü bombaların sevkiyatını durdurduklarını duyurdu.

Konunun hassas olması nedeniyle isminin açıklanmaması kaydıyla konuşan üst düzey bir ABD'li yetkili, İsrail'e gönderilen sevkiyatın 1.800 adet 900 kilogramlık ve 1.700 adet 225 kilogramlık bombadan oluştuğunu ve bu bombaların yoğun nüfuslu bölgelerde nasıl kullanılacağı konusunda endişe duyduklarını söyledi. alanlar. nüfuslu alanlar.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu Nisan ayının sonlarında yaptığı açıklamada, grup Filistinlileriyle ateşkes ve esir değişimi anlaşması olup olmadığına bakılmaksızın Gazze Şeridi'nin Refah kentinde bir kara operasyonu başlatacağını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir