“15. Ulusal Hepatoloji Kongresi” Rize'de başladı.

RTEÜ Rektörü ve Kongre Başkanı Prof. Dr. Yusuf Yılmaz, açılış konuşmasında, kongrenin yükseköğretimin değişen küresel koşullara ve 21. yüzyılın gelişimine uyum sağlayabilmesini, alanında yetkin ve yetenekli bireyler yetiştirmeyi amaçladığını söyledi. kaliteli bilgi üretilmesi ve ülkeler arasındaki çeşitliliğin ve iş birliğinin artırılmasıdır.

Türkiye'de üniversite, enstitü ve eğitim programlarının sayısının arttığını ve çeşitlendiğini belirten Yılmaz, şöyle konuştu:

“Bu anlamda akademisyen sayısı arttı ve kurulan işbirlikleri ile yüzün üzerinde ülkeden 4 binin üzerinde akademisyen ülkemiz üniversitelerinde görev yapmaya başladı. Bu yatırımların meyveleri de alınmaya başlandı. Web of Science/InCites'ın yayımladığı son verilere göre ülkemiz, ürettiği bilimsel yayın sayısı açısından dünyanın en iyi üniversiteleri arasında yer alıyor.” “Kuruluşundan bu yana genç olan üniversitemiz, bilimsel yayınlarına yapılan atıf sıralamasında ulusal bazda 11. sıraya yükselmeyi başardı.”

Uluslararası düzeyde “Yağlı Karaciğer Hastalığı” konulu bir panel düzenleneceğine işaret eden Yılmaz, şöyle konuştu: “Bu panelde, görülme sıklığına paralel olarak yaygınlığı endişe verici boyutlara ulaşan 'Yağlı Karaciğer Hastalığı' her yönüyle ele alınıyor. Hepatoloji alanının da pandemisi sayılan obezite ve diyabet tartışılacak.” dedi.

Yılmaz, kongrenin üçüncü gününde karaciğer nakli kursunun verileceğini belirterek, “Hepimizin bildiği gibi, kronik karaciğer hastalıkları sırasında gelişen dekompanse siroz ve hepatoselüler karsinom için karaciğer nakli ana tedavi seçeneği olarak kabul edilmektedir. Bu konudaki en güncel bilimsel gelişmelerin ele alınacağı bu ders ilginizi çekecektir.” Düşünüyorum.” dedi.

Yılmaz, teknolojinin günlük yaşamdaki endoskopik işlemlerde de sağladığı avantajlara dikkat çekerek, girişimsel işlemlerin giderek arttığını ve çeşitlendiğini vurguladı.

Operasyonu tolere edemeyen bireylerde bulunan erken evre tümörlerin endoskopik olarak çıkarılabildiğini belirten Yılmaz, şöyle konuştu: “Ayrıca obeziteyle mücadelede çeşitli tedaviler endoskopik olarak uygulanabiliyor. Hepatologlarımızın çalışma alanlarının bir kısmı da endoskopiktir. Endohepatoloji adı verilen kronik karaciğer hastalığı sırasında karşılaşılan sorunların tanı ve tedavisi.” “Hedefe yönelik girişimler olarak tanımlanan bu alandaki yeni gelişmeler değerli hocalarımız tarafından yürütülmektedir.” dedi.

Türk Karaciğer Araştırmaları Derneği Başkanı Zeki Karasu da kongreye destek veren katılımcılara teşekkür etti.

Kongre 3 gün sürecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir