ABD’ye yerleşen Türk tiyatro oyuncuları ‘Ormantik Komedi’ ile Türkçe konuşan toplumla buluşuyor

Türkiye’den Amerika Birleşik resimler’ne (ABD) yerleşen oyuncular Mete Horozoğlu, Erdem Baş, Nevşim Erzat ve Nazlı Sarpkaya burada kurdukları tiyatro ile Türkçe konuşan toplumla buluşuyor.

Türkiye’den Amerika Birleşik resimler’ne (ABD) yerleşen oyuncular Mete Horozoğlu, Erdem Baş, Nevşim Erzat ve Nazlı Sarpkaya burada oynadıkları tiyatro oyunlarıyla Türkçe konuşan toplumla buluşuyor

Bugüne kadar 15 şehre 19 oyun oynadıklarını oyuncular bir araya gelme nedenlerini ve hedefe yönelik projelerini anlattı.

Eşref Larsen: Amerika’da evi Türk oyuncular olarak Türk tiyatro ekibi kurma, turne yapma fikri nereden çıktı?

Horozoğlu’ndaki destinasyonlar:

“Benim bir 8 yıl oldu, Nevşim galiba 7 senedir burada. Biz Nevşim ile 25 senedir tanışıyoruz. Buradayken de konuşuyorduk nasıl gidiyor diye. arkadaşıydı, de oyunu izlemişti.Çok uygun bu bizim için dedi.Un okuduk.”

Erdem Baş:

“Seksenler dizisindeki kahveci Mesut’u oynayan Necmi Yapıcı’nın kendi tiyatrosunun repertuarında olan, Türkiye’de daha önce birçok yerde olmuş olan, eşi Nihan Durukan ile onları Ormantik Komedi oyununun, hem dekoruyla hem kadın içeriğiyle hem erkek krallığını anlatması üzerine turne tiyatrosu yapabilmek adına bizim için uygun olduğunu düşündükleri ve arkadaşlara gönderdim.Öyle bir araya geldik, Zoom üzerinden okumaya başladık. ‘ya giriş yaptım.Bir ay fiziki, bir arada, hep beraber sahne üzerinde prova yaptık.Mayıs’ın 29’u Orlando oyunuyla prömiyer demiş olduk.”

“Oyunun ezberini zoom üzerinden yaptık, pandemi tiyatrosu oldu”

Horozoğlu’ndaki destinasyonlar:

“Ben New Jersey’de yaşıyorum. Nevşim Atlanta’da. Yani New Jersey’e uçakla 4-5 saatte başladığı bir yerde yaşıyor. O zaman Erdem daha Türkiye’deydi. Nazlı da New York’ta yaşıyor. Zoom üzerinden yaptık ezberlerimizi. Yani tam pandemi tiyatrosu oldu.Pandemi şartlarına göre oldu.Bir iki üç aylık ezber provası yaptık”.

Şu ana kadar Amerika’da kaç şehre gittiniz?

Erdem Baş:

“19 oyun oynadık. 15’e gittik.”

Horozoğlu’ndaki destinasyonlar:

“Bu, Amerika’da Türkçe konuşan toplulukların, daha belirli Türkiye’den ayrılmış Kürt kökenli, Ermeni kökenli vs. insanların da çok zevk alarak izleyeceği bir oyun oldu. Çünkü Türkiye’ye tatile giderse zaten tatile gittiği d önemde tiyatrolar da tatile girmiş oluyor. ya da oraya aile ziyaretleri vs. tiyatroya gitmek vakit bulamıyorlar.Türkiye’den buraya gelen tiyatrolar ise gerçekten çok az.O tiyatro oyunları çok az yere gidiyor, yani belli başlı liste New York’a, belki Miami’ye vs.”

“Nasıl geri dönüyorlar?”

“Gittiğimiz yerlerde seyirciler hep çok mutluydu. Yani genelde söyledikleri şey 30-40 senedir ilk defa Türkçe tiyatro izledikleri, onları Türkiye’ye gittikleri gibi hissettikleri… Yanınıza geleceğiz. bir hastahaenin bilişim bölümü başkanı da olsa o kadar çocuksu gözlerle mutlu mutlu bakarak teşekkür ediyorlar ki, çok güzel bir şey getirdiklerini oradan anlıyoruz zaten.”

Erdem Baş:

“Bazen böyle şeyler taşır; ‘İki saat boyunca Türkiye’ye gittik sanki, Türkiye’deydik.’ Örneğin 70 yaşında bir teyzemiz, hayalet ilk defa tiyatroya geldi. başka yerlerinde seyircimizle de denk gelmeye başladık.

Nevşim Erzat:

“Evet, insanlar tiyatro seyircileri ama aynı zamanda 300 kişinin bir araya geldiği kültürel bir etkinlik oluyor. Çoğu zaman oyunumuz 8’de başlayacak olmasına rağmen bir türlü oyuna başlayamıyoruz. yaşayanlar ama tiyatroda fuayede tanışıyorlar. Oyunlara 5 dakika 10 dakika geç başlıyoruz çünkü insanların memleketlerine gitmiş gibi oluyorlar.Sadece tiyatro izlemeleri değil, insanların bir araya gelmesi de çok önemli ve çok güzel bir ş hey.”

“Sanat, sanat için mi diye gereksiz bir tartışma var”

Horozoğlu’ndaki destinasyonlar:

“Hani genel bir şey vardır ya sanat, sanat için mi, sanat insan için mi meselesi, o meseleyi gereksiz yere çok tartışan insanlar. Aslında bir aşamadır. sanat içine’ dönüşür.Yani ya sanat sanat içindir ya sanat insan için değildir aslında.”

“Bu arada seyirci kitlemiz çok geniş.Yalnızca Türkler değil. olmaz böyle bir şey annen baban bir yerden Türk’tür yani, yok diyor anlamlar yok.Muhteşem Yüzyıl’ı izliyor diyor Türkçe öldü.Onlar da geliyor tiyatroya yani.

Horozoğlu: The Blacklist dizisinin yönetmenliği Türk olduğuma inanmadı

Uzun yıllar Amerika’dasınız. İleride oyunculuğu İngilizce de yapma planlarınız var mı?

Horozoğlu’ndaki destinasyonlar:

“Mesela filmler için, televizyon için benim yaşadığım sorun; benim tipim onların arketipi olan Türk değil. Sana yaşadığım bir şeyi anlatayım, The Blacklist dizisine giren böyle üç, dört bölümlük bir Türk mafya rolü var. Benim bur ada menajerliğimi yapan arkadaş çok heyecanlanıyor işte ben deneme denemesini guzelce yapiyorum, gönderiyorum.

Ama ne olur, örneğin bizim oraların öyküsünün anlatılacağı bir senaryo olur, orada klavye sorunu olmaz. Dil kuralı tiyatroda çok önemli. Biz şimdi birkaç oyun böyle komedi tarzı gideceğiz. Komedide üst yazı çok kolay değil, çünkü doğaçlamaya çok açık. Biz de doğaçlama yapmak. Ama konuyu daha derinlikli olan istekli oyunlar yapmaya gideceğimiz zaman ben üst yazı mutlaka kullanacağım. Sonra atıyorum İngilizce olarak göçmen geçmişinin olduğu bir oyunu mutlaka oynamak isterim tabii.”

“İleride Amerika’da bir akademi kurma planımız var”

Nevşim Hanım, siz oyunculuk eğitimi de veriyorsunuz herhalde?

Nevşim Erzat:

Bu eğitim sadece tiyatro eğitimi değil. Tiyatro değil, daha sonra belki de bale olabilir, pi yano dersleri olabilir.”

Horozoğlu’ndaki destinasyonlar:

“Erdem Bey’in daha çok incelemesi üzerine eğitim kariyeri var. Eğitim üzerine benim yok bir tek kariyerim. Yani ben eğitim olayına hiç giremedim ne yazık ki. Erdem Bey’in ve Nevşim Hanım’ın kontrolünde olan bir akademi olabilir.”

Erdem Baş:

“Burada doğup büyüyen gençleri yetiştirip ileride kendi oyuncu kadromuza sahip olacağız. Onlar doğal olarak burada doğdukları için İngilizceleri anadil düzeyinde.

Onların yaşadıklarını biz aslında büyükler olarak nesil mülkiyeti nedeniyle sahip olduklarımızı aile içinde Amerikalılarla yaşadıklarını çok anlayamıyoruz. Onların kendi dertlerini kendi hikayelerini de skeçleştirip onları yazdırıp sahneye ortaya koymak gibi bir hedef de var ama biraz içinde barındırdığı var.”

“Yeni oyunumuz Güldüren Cazibe”

Ormantik Komedi’den sonra yeni oyun var mi sirada?

Horozoğlu’ndaki destinasyonlar:

“Evet, ikinci oyunumuz var. Biz şu an hesapladığımızda bir sezonda 20 oyun oynuyoruz. Dedik ki o zaman senede 2 tane oyun koyalım yani bir Ocak’tan Haziran’a kadar okullar kapanana kadar, bir de Eylül’den Aralık’a kadar olan kıs imda 2 tane oyun koyabilirsek 20 artı 20 yerde muhafaza 40 civarında yere giderek tiyatroyu idame ettirecek bir devinim sağlayabiliriz.”

Yeni oyun ne zaman? Tarih belli mi?

Nevşim Erzat:

“17 Mart’ta Atlanta’da başlıyoruz, 18 Mart’ta Orlando, 19 Mart’ta Miami’de. Şu anlarımızı sahnemizi kiraladık. Şubat’ta da ikinci oyun provalarına çıkıyoruz.”

Mete Horozoğlu: Yine Necmi (Yapıcı) ile Nihan’ın (Durukan) oyunu.

nevsim erzat: ‘Güldüren Cazibe’ adlı bir oyun. Bu sefer oyunumuz 3 kişilik olacak.

“Bir video çektim, ne hainliğim kaldı ne vatansızlığım”

Erdem Bey, siz Amerika’ya gittikten sonra bazı YouTube videoları çektiniz, karşılaştırma videosu gibi. Sizin Porsche’u bütün Türkiye biliyordu artık. Çok izlendi. Youtuberlık falan da gelir mi arkadan?

Erdem Baş:

“Buraya gelirken böyle ufak tefek benim Youtube’da kanalım vardı ama çok küçüktü. Ondan önce de bir TikTok hesabım vardı, çok karşı olmama rağmen benim genç arkadaşlarımın ‘abileri TikTok’da, TikTok’a girmelisin’ falan gibi şeyler söylemi şlerdi Sonra beni Yolcular havalimanında dediler ki TikTok’a bir tane video atsana abi isteyorsunuz falan filan diye.Ben de bir şaka malzemesi olsun diye Twitter’da çok dolaşan bir geyik var ya lan gibi Öyle ‘Türkiye bir oyuncu kaybetti ama Amerika bir aktör kazandı’ diye bir şaka yapayım dedim.İndiğimde baktım, 10 geçirdiği süreç içinde yani ortalık kaynamış.Ne hainliğimiz kaldı,ne vatansızlığımız kaldı ı,ilginç bir durum oldu.Gelen mesajı görüyorsanız yani inanılmaz.

Ben buraya gelirken biraz Youtube’u canlandıralım hem çalışmasının tanıtımını yaptığı hem de kendi varlığını anlatırız insanlara gibi düşüncemiz vardı. Yurt dışına gelmek isteyenler, konaklamak isteyenlerin yaşadıkları dönemde olanlar oluyor, onları gösteren videolar çektim. Arap videoları una gelince; arabistanı alırken insanları tahmin ediyorlardı arabistan fiyatlarını. Alışmışlar çünkü Youtuberlardan karşılaştırmaya. İşte ev fiyatları, market fiyatları vs. Öyle bir iki tane video çektim ve evet dediğiniz gibi o arabımız da çok ünlü oldu ama elden çıkarmak arabistanı, elden çıkarmanın sonunda.”

Horozoğlu’ndaki destinasyonlar:

“Nazar değdi çünkü arabiya. Ya seninki çok karşılaştırma videosu değildi, seninki karşılaşma videosuydu. Karşılaştığın şeyleri yazıyorsun abi.”

Nevşim Erzat:

“Benim babam çok uzun yıllar Amerika’da yaşamış olmasına rağmen ben gelmeden önce aylar öncesinde Youtube’da insanların gördüklerini izlemeye başladım. Erdem’in başına gelen biraz Türkiye’de popüler olmasından kaynaklı bir ş eydi.”

“Yaza dogru Avrupa turnesi yapmak istiyoruz”

Merak edenler var; Avrupa’ya dönüş yapacaklar mı?

Horozoğlu’ndaki destinasyonlar:

“Çok istemek bu geçmişte sene. Tarihleri ​​​​oturtamadık bir türlü. Şubat’ta boş örnekler ama Şubat’ta Avrupa’da yaşayan Türkler de tatilde olunca çoğu Türkiye’ye tatile gidiyor ya da başka yere gitti oluyor. Yaza doğru gelmek istemek Almanya, Belçika , Hollanda gibi birçok ülkeye gelme planımız var.Bu sene programı daha iyi yaşamak Almanya’dan başlayarak bir turne planlamak istiyoruz.”

Nevşim Erzat:

“Avrupa’ya gelme planımız uzun süredir var. Türkçe konuşan toplulukların yoğun olduğu ülkeler. Bu sene güzel bir planlama sergisi salonları.”

Programlarınızı, bilet satışlarınızı vs. Nereden takip edebilir tiyatroseverler?

Nevşim Erzat:

“theatroomart.com’da tüm bilgiler var. Theatroom instagram hesabımız da aktif olarak kullanılıyor. Oradan da takip edebilirler.”

Yoruma kapalı.

Bebek Bakıcısı - Omegle - Sohbet Odaları - Omegla - Görüntülü Sohbet -
uaeupdates.com deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu radabet giriş Puff langstoninstitute.org gaziantep bayan escort antep escort