AB ekonomisinde ‘mikrofinans’ ve ‘kitle fonu’ piyasası

Real Economy bu hafta mikrofinans ve kitlesel fon kaynaklarını konu alıyor. Bankaların kredi vermeyi reddetmek insanları ve KOBİ’ler bu yeni alternatif kaynaklar sayesinde nakit paraya hızlı bir şeker

Bu hafta geleneksel bankaların hakim olduğu Avrupa ekonomisinde mikrofinans ve kitle fonu uygulamalarını konu alacağız.

Robert Wardrop: ”Bu alternatif fon kaynakları sayesinde KOBİ’ler için nakit paraya kolayca ulaşıyor. Çünkü bu yeni fon sistemleri, geleneksel bankacılıktan daha az nakliye…”

Yolcu Romanya’ya gideceğiz. Burada, alınan küçük kredilerin ve ekonomiyle ilişkisi görülen eğitimlerin ne kadar işe yaradığını gösteriyor. Daha sonra Batı Avrupa’ya verebiliriz. Bankalardan normal kredi almakta zorlanan teknolojiyle uyumlu bu yeni ekonomi modeli, ve sosyal konut nasıl uyarlandı? Son olarak ekonominin büyüyüp gelişebilmesi için gerekli olan mikrofinans modelini daha yakından tanımak amacıyla Avrupa Yatırım Fonu’nu inceleyeceği.

Küçük kredi alımları ya da mikrofinans terimlerini daha çok az gelişmiş olarak kullanın. Ancak Avrupa’da bazı is sektörleri ve vergi mali açıklarını kapatmak için düşük faizli bu kredilerden yararlanıyor. Şimdi bu idamı kısaca bir göz atıyoruz.

Galibiyet sahibi olduğu madd imkanlardan dolayı bir zamanların ötesine geçerek istediği şekilde kredi çekebiliyordu.

Ancak Victor daha sonra işini kaybetti ve kayıt dışı ekonomide çalışmaya başladı.

Victor, parası ve temenatı olmadığı için artık daha küçük şirketlerle çalışmak zorunda kaldı. Bu kurumlar düşük gelirli insanlara mini krediler veriyor.

Bu kurumlar Victor’a eğitim, kira acil sağlık giderleri gibi kişisel harcamaları için maddi kaynak sağlıyor.

Bu birimler aynı zamanda Victor gibi kişilerin kendi isini kurması için de kredi veriyor.

Mikrofinans kurumları Victor’a sadece küçük krediler sağlamıyor. Bunun birikim yanında yapma, sigorta ödemesi ve göçmen havaleleri üniteleri da yardımcı oluyor.

Kısaca mikrofinans modeli Victor’a geleneksel bankaların sağlayamadığı birçok mali hizmet sunuyor.

2013 yılında Avrupa’da yerleşik 1,5 milyar Euro mikrofinans modeli küçük krediler alınmıştır. Ortalama alınan kredi tutarı sekiz bin 500 Euro… Bunların yüzde 79’u ticari yatırım, yüzde 21’i de kişisel harcamalar için kullanıldı. 2011 rakamları biraz daha düşük…

Romanya gibi Doğu Avrupa’daki mikrofinans modeli adeta bir cankurtaran evi üstleniyor. Ancak kitapta bazı küçük farklar bulunuyor.

Rudof bir zanaata sahip. Kişi çello yapan bir usta… Ancak gerekli ahşap ve diğer malzemeler çok pahalı… Bu sefer sipariş öncesi mal almak için bazen paraya sıkışıyor.

Ancak daha sonra mikrofinans kredilerini keşfetmiş. Toplamda 13 bin 700 Euro kredi kullanarak maddi olarak rahatlamış.

Rudolf Florea, Telli Çalgı Yapımı Ustası: ”Bankalar bizden onlarca belge istedi. Dükkanı yeni açtığımız için fazla satışımız yok. Bu harcamaları geri almak için gerekli teminatı göstermedik. Şu anda gelir ve satış rakamlarımızla FAER adlı kurum bize mikro kredi verdi.”

Romanya’da 2013 yılında 47 bin mikro kredi kullanıldı. Bunlardan 9.000’i ortalama 7000 Euro kredi kullanan küçük girişimciler olmuş.

Batı Avrupa’da da mikrokredi kullanılıyor ve genellikle biraz daha büyük. Doğu Avrupa’da krediler daha küçük ancak bu imkandan daha fazla kişi yararlanıyor. Ekonomi açısından aradaki fark kısaca böyle…

Ioan Vlasa, FAER Fon Şirketi Başkanı: ”Bu, hamileler için büyük bir nimet çünkü bu krediler onların hayatını kurtarıyor. Bu sayede düzgün bir hayatları oluyor ve benzerlerini geliştirerek bu küçük kredileri büyük birikimlere dönüştürebiliyorlar. Ekonomik olarak iyi seviyeye geldiğinde de normal şartlarla çalışabilecek seviyeye geliyorlar.”

Mikrofinans sadece kredi anlamında değildir. Hani eskiler söyle söyler. Bir adamın karnını doyurmak için ona balık solucanı, ona balığı tutmasını öğret. Bu sefer birçok mikrokredi kuruluşunu eğitim yaparak yatırımlarını karlı hale getirmek için yardımda bulunuyor.

Dumitru mandıra isi yapan bir çiftçi. Bu sene isine yatırım yapmak için beş kere kredi kullanmış. Ayrıca başka bir hizmet daha yer alıyor.

Dumitru Vlasa, Çiftçi: ”Kredi ödünç alma kursuna katıldım. Köyümüzde eğitim verecek kadar organizatör. Diğer çiftçilerle bir araya toplanmayı sağlayan bu muhafazakar olan eğitimlerinden istifade ettik. Çok faydalı olduğunu söylemek isterim.”

Mikrofinans kredileri Doğu Avrupa’da bir ekonomik patlama sonuçları açısından doğal olarak yeterli değil. Ancak Rudolf ve Dumitru gibi girişimciler için birkaç bin Euroluk destek çok önemli…

euronews: ”Avrupa Mikrofinans Gelişim Ajandası, İstihdam ve Sosyal Gelişim Programı garantisinde yapılıyor. Tüm bu projeler Avrupa Yatırım Fonu ile destekleniyor.”

”Bu hizmet Lüksemburg’a giderken Avrupa Yatırım Fonu” CEO‘ Luigi Gilibert üzerine ilek görüştük. Avrupa’daki mikrofinans piyasasını bizé biraz açıklıyor musunuz?”

2007-2008 yıllarında kriz piyasasının doğasını götürüyor. Bu süreçte iş bulamayan kişiler kendi kuruluşlarını kurmayı planlıyorlar. Bu insanların normal bankalardan kredi alma şansı yoktu.

Daha sonra bu yelpazeyi genişletti ve sadece issizler değil, kadın girişimciler ve göçmenler de bu kredilerden yararlanmak istedi. Kısaca pek çok farklı amaç için bu tarz kredilere başvurulabiliyor.

Şu anda 28 üye ülkenin geneline bakışımız zaman, mikrofinans kredileri için şu anda gerekli olan miktar 5, 6 milyar Euro katkısı…

euronews: ”Üye ulusalki bazı yeni topluluk ve teşvikler mikrofinans pazarının üreticisine yardım edebilir mi?”

Luigi Gilibert, Avrupa Yatırım Fonu CEO‘Açık: ”Avrupa Yatırım Fonu ve Avrupa Yatırım Bankası bu gelişime katkı sağlayan ancak özel sektör farklı sebeplerden dolayı bu işin içinde değil.”

”Aslında biz bu alana nakit para vererek kendini geliştiren kişi ve firmaları özel sektöre yönlendirmek istiyoruz.”

”Biliyorsunuz, 25 bin Euro’nun altında kredi verme ve bu süreçle ilgilenmek çok akıcı. Örneğin bir banka 1 milyon Euro kredi verildiğinde sadece bu rakamlardan yüzde bir maliyet oluyor. Ancak düşük oranlarda kredi verme süresi bunun maliyetini yükseltiyor.”

”Bu saatler boyunca bu hizmete pek yanaşmıyor. Bu nedenle Doğu ve Batı Avrupa arasında, kamu kurumlarının bu alana destek vermesi gerekiyor.”

Bazı vatandaş ve küçük bankalardan kredi almayı zorlaştı. Bu bölümlerin özel mali kaynaklarını çoğaltması gerekiyor. Kredi kuruluşu ve mikrofinans kurumları artık isleyişini değiştiriyor. Bunun kitle yanında fonlaması gibi yeni uygulamalara büyük ilgi görüyor. Ancak bu sistemlerden küçük ölçülerden bahsetmiyoruz.

Batı Avrupa’da normal olan bankaya gidip kredi kullanma. Ancak 2008 yılından sonra internet ortamında yeni fon kaynakları ortaya çıktı. Hibe, yatırım, birikim gibi adlar altında şimdi kredi pazarı giderek artıyor.

”Bu alternatif kredi hizmetleri sayesinde artık pazardaki küçük yolculara siz ve benim gibi insanlar küçük bire yatırımcı olabiliyor.”

Nic kredi için başvurduğu zaman banka işletmesini reddetmiş. Veya KOBİ’lerin yararlandığı Funding Circle adlı fon havuzundan kredi çekmiş.

Nicolas Rascle, Firma Sahibi, La Petite Poissonnerie:”İstediğim kredi için hemen bir çözüm yöntemi geliştirdiler ve para bir iki hafta içinde hesabıma yatmıştı. İstedikleri faiz oranı bankanınkinden biraz daha fazlaydı. Bu aşamada bankayla konuşmaya devam etmenin bir anlamı yoktu çünkü yardım etmek istemiyorlardı.”

Bu sistem araçları ve bazı cihazlar fon sağlıyor. Küçük girişimciler de çok fazla işlemle uğraşmadan bu kredilerden yararlanıyor. Her iki taraf için de kazançlı bir alış-veriş…

Robert Wardrop, Cambridge Alternatif Finans Merkezi, Yönetici: ”Bu alternatif fon kaynakları sayesinde KOBİ’ler için nakit paraya kolayca ulaşıyor. Çünkü bu yeni fon sistemleri, geleneksel bankacılıktan daha az nakliye…”

Ancak bu paranızın riske edilmediğini anlamlandırmıyorsunuz. Funding Circle şirketi, büyümeyi korumak adına şu anda Birleşik Krallık tarafından yönetiliyor. KOBİ’ler 500o Euro’dan 1 milyon Euro’ya kadar kredi kullanabiliyor.

David De Koning, Funding Circle, İletişim Müdürü: ”Funding Circle”in bazı genel kuralları var. Firmanın en az iki yaşında ve güvenilir olması gerekiyor. Kredi değerlendirmesi için bir kurulumz var. Burada masraflar araştırılıyor ve A’dan E’ye kadar derecelendiriliyor. Daha sonra da faiz oranı belirleniyor ve şirketin pazardaki konumu araştırılıyor. Son olarak çalışanlar, kuruluşlar, kurumlar ve İngiltere hükumeti kredi isteyen şirkete gerekli meblağı verebiliyor.”

Robert Wardrop, Cambridge Alternatif Finans Merkezi, Yönetici: ”Mikrofinans kurumları yüksek oranda teknoloji kullanmıyor. Teknoloji sadece yapılandırılmışı daha geniş bir aralık randımanlı bir şekilde kullanımda kullanılıyor.”

Avrupa’daki en büyük alternatif finans pazarı Birleşik Krallık’ta bulunuyor. Çünkü burada daha fazla plastik yapı bulunuyor.

Yenilik ve güvenlik arasında bir denge kurmamız gerekiyor. İngiltere’deki bölümler gibi… Mikrofinans sisteminin başarısı Nic’in ticari işletmesindeki artışında tahminiz.

Finansman Çemberi:”https://www.fundingcircle.com/uk/”

euronews: ”Özel çamaşırlar arasında kitle fonlamasının yaygınlaşması KOBİ’ler için ne kadar önemli? Bu soru Avrupa Yatırım Fonu CEO‘suna yönlendiriyoruz.”

Luigi Gilibert, Avrupa Yatırım Fonu CEO‘Açık: Kitle fonlaması gibi küçük yatırımcıları da işin içine sokan bu alternatif platformların giderek önem derecesine ilişkin işaretler var. Çünkü bu platformların maliyeti çok düşük ve bu sayede bu endüstri sürdürülebilir hale geliyor.”

euronews: ”Fon sağlama konusunda kullanılanları beklemiyorlar acaba sosyalleşmeyi azaltıyor mu?”

Luigi Gilibert, Avrupa Yatırım Fonu CEO‘Açık: ”Evet haklısınız. Mikrofinans gibi sektörleri sürekli işler halde tutabilmek için birilerinin uzmanlığına ihtiyacı var. Yeni teknolojiler bu hizmeti içermiyor.”

euronews: ”Mikrofinans konusunda bankaların almak istemediği risk ve kar etmeyen yatırımlar konusunda yeterli miktarda tecrübeye sahip olabilir misiniz?”

Luigi Gilibert, Avrupa Yatırım Fonu CEO‘Açık: ”Karlamayan yatırımların mikrofinans konusunda büyük bir sorun ortaya çıkar. Asıl sorun bilgi, hizmet ve izleme sürecinde ortaya çıkan maliyetler… Bu dönemde, süreçteki maliyeti düşüren her türlü uygulamayı kabul görüyor.”

Bağlantı: ”’Enterprise Europe Network”

Yoruma kapalı.

uaeupdates.com deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler seo paket